Haaretz: Izraelští vojáci střílí do bezbranných a zoufalých lidí

gaza border
15.5.2018 12:43
„Není sporu o tom, že Izrael má právo bránit své hranice, ale neznamená to, že může dělat co chce,“ napsal v redakčním článku izraelský deník "Haaretz". Reaguje tak na včerejší události na hranicích s pásmem Gazy, kde izraelští vojáci zastřelili nejméně 52 osob, včetně osmi dětí mladších 16 let a dalších 2400 lidí zranili. Haaretz píše o nerozumném izraelském zacházení s Palestinci a zvláště s obyvateli pásma Gazy.

List vyzdvihuje  atmosféru  arogance, která zachvátila   politický systém Izraele, která je navíc   posílena sympatiemi amerického prezidenta. Haaretz uvádí, že od 30. Března protečstující Palestinci jsou ve většině neozbrojeni. Připomíná také, že  v čase protestu se Hamás a další organizace hnutí odporu v Gaze se zdržely odpalování raket na území Izraele.  

Zatímco nebyl zraněn žádný obyvatel židovského státu nebo příslušník jeho ozbrojených sil, Izrael odpověděl neozbrojeným demonstrantům střelami snajprů,  ostrou municí, která zabíjela a mrzačila, uvádí Haaretz. 

„Desítky tisíc lidí zoufalých lidí bez přítomnosti a budoucnosti volají o pomoc,“ uvádí redakční text Haaretzu  a připomíná osud dvou milionů lidí uvězněných v pásmu Gazy. „Zbraně nezastaví mladé lidi, kteří nemají co ztratit,“ varuje deník. 

 „Po obou stranách stojí vrstevníci. Na jedné ozbrojení vojáci, jichž životu po většinu času nic nehrozí a z nichž žádný nebyl zraněn, kteří jsou svobodnými občany své země, kteří mají budoucnost. Stojí tváří v tvář mladým lidem z pásma Gazy, většinou neozbrojeným, nechráněným, většinou bez práce, zbaveným budoucnosti,“ čteme v redakšní názor vlivného izraelského deníku.

„Většina z nich jde demonstrovat,  hlavně z toho důvodu, aby vyjádřili a vykřičeli své zoufalství,“ píše Haaretz.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.