Kádárovo vilu budou využívat syrští křesťané

orban vila
23.12.2020 14:04
Vilu bývalého maďarského komunistického vůdce Jánose Kádára budou nově využívat syrští křesťané. Zrenovovanou budovu předal v minulých dnech syrskému patriarchovi Ignáci Efrémovi II. premiér Viktor Orbán s místopředsedou vlády Zsoltem Semjénem a šéfem úřadu na pomoc pronásledovaným křesťanům Tristanem Azbejem. Odevzdání klíčů se zúčastnili i arcibiskupové Mosulu a Damašku.

Podle V. Orbána jde o symbolické gesto, když  sídlo zesnulého vůdce proticírkevní státostrany využije pronásledovaná křesťanská církev, zároveň jde  o součást širší spolupráce s blízkovýchodními církvemi pod záštitou vládního programu Hungary Helps, který má v gesci Tristan Azbej.

Vila v prestižní čtvrti v budínských kopcích původně patřila továrníkovi a politikovi Istvánu Vértesovi, který se v roce 1948 jejího vlastnictví oficiálně zřekl výměnou za cestovní pas a možnost opustit zemi.

Následně v ní pobýval János  Kádár, který byl odtud vystěhován poté, co byl v rámci stalinistických čistek v roce 1952 odsouzen k doživotí. O dva roky později byl zase rehabilitován a nastěhoval se zpátky. Po pádu komunismu v Maďarsku v budově sídlilo nejdříve dětské rehabilitační centrum a pak byla využívána ke komerčním účelům i k bydlení.

Informaci přinesly maďarské sdělovací prostředky s odvoláním na agenturu MTI a  byla také= zveřejněna v rámci facebookové skupiny Co nového v Maďarsku.

Připojme, že Orbánova vláda se hlásí k evropským křesťanským tradicím a hodnotám a dlouhodobě upozorňuje na pronásledování křesťanů ve světě.  

 

Foto: záběr z předávání vily.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.