Americký zločin v My Lai

my lai 2
14.3.2018 12:50
Lidice 1942, francouzský Oradour 1944 a tisíce dalších postihl stejný osud za druhé světové války, byly vypálené a vyvražděné. Za německou mstou, zvěrstvem zůstaly tisíce obětí, včetně žen a dětí. V pátek 16. března před 50lety obdobný osud postihl i vietnamskou vesnici My Lai.

Stalo se to v době americké vojenské přítomnosti ve Vietnamu (1964 – 1973). V roce 1968 zde bylo nasazeno přes 550 tisíc vojáků. Tehdy také došlo k tomuto největšímu známému zločinu americké armády ve Vietnamu. 16. března 1968 americký výsadek z vrtulníků měl zlikvidovat „vše živé“. Po dvou hodinách řádění roty „Charlie“, z 23. pěší divize U.S. Army, bylo zavražděno na 500 vesničanů, převážně žen a dětí. Některé oběti byly před smrtí mučeny, znásilněny, zohaveny. Zavražděno bylo 170 dětí ! Nejmladší oběti byl rok, nejstarší oběti 82 let. 300 domů bylo vypáleno. Oběti umíraly ve vesnici i uprostřed rýžových polí. Teprve po roce zveřejněné fotografie zavražděných civilistů z My Lai probudily svět.

Je přitom zcela zřejmé, že tento zločin americké armády ve Vietnamu nebyl ojedinělým. Jako jediný viník tohoto zločinu byl označen a odsouzen poručík William Calley. Původní rozsudek zněl doživotí. Ve vězení poručík Calley byl jen několik měsíců, prezidentem USA Nixonem byl omilostněn. Americká spravedlnost byla slepá, mezinárodní soud se nekonal…. Poručík Calley se omluvil obětem tohoto zločinu, až po 40letech ! Světová veřejnost, včetně té americké, byla šokována tímto zvěrstvem americké armády. My Lai se stala vietnamskými Lidicemi, či francouzským Oradourem.

Stovky fotografií z této války burcovaly svět. Tou nejznámější z nich je snímek prchající a plačící vietnamské holčičky, zasažené americkým napalmem. My Lai se stala symbolem obětí tohoto konfliktu. Tato válka výrazně ovlivnila další politiku USA, patří k ní i několik varovných čísel.

 

Dle historických údajů za dobu trvání této války (1964 – 1973) padlo přes 58 tisíc amerických vojáků, 300 tisíc jich bylo zraněno, … V bojích bylo sestřeleno 4 tisíc vrtulníků. Zahynuly téměř tři miliony obyvatel Vietnamu, vedle těchto civilních obětí padlo 1.5 milionu vietnamských vojáků. Americká armáda ve Vietnamu použila napalm, chemické zbraně, kobercové nálety,…. Přesto 1.5. 1975 padl Saigon. Těsně před pádem Saigonu z amerického velvyslanectví vrtulníky zachraňovaly tisíce prchajících Američanů a jejich spojenců. Válka skončila, Vietnam se sjednotil.

Před delší dobou jsem viděl americký film Četa od Olivera Stone. Tento vynikající protiválečný snímek je kritikou americké války ve Vietnamu. Film získal Oskara za nejlepší film roku 1986. Nejspíše jej neuvidíme, protože až příliš připomíná současné válečné události v Sýrii, Iráku, Afganistanu, Jemenu, Libyi,… Viníci těchto válek nám chtějí dát zapomenout, nedovolme jim to!

Přemysl Votava

 

 

 

 

 

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

V následujícím upozorňuji na článek, který dnes vyšel na webových stránkách Seznamu.cz - Novinky. Adresa je následující:


https://www.novinky.cz/veda-skoly/historie/465330-dlouho-tutlany-a-nepotrestany-masakr-v-my-lai.html

Právě dnes je smutné výročí - 50 let od událostí ve vietnamském MY-LAI. V článku jsou kromě fotografií i svědectví přímých účastníků.


Kdopak si to tradičně rád hraje s flintičkami a s chemickými prostředky proti civilistům? Putin určitě ne. Ale když si uvědomíte to výročí, tak v systému "vrtěti psem" je potřeba vytáhnout sebehloupější "šlint" (tak u nás hovorově označujeme záměrné lhaní)