Bramboračka…

12.4.2018 13:19
Pře dávnými a dávnými lety jsem si přečetl v jakémsi žurnálu, že na kdesi na Západě vysoudila jakási dáma velké peníze za to, že v návodu k mikrovlnné trouby nebylo explicitně uvedeno, že se v ní nedá sušit pes. Z toho jsem odvodil, že mazlíček dotyčné dámy zcela v souladu s fyzikálními zákony pobyt v mikrovlnce nepřežil, ale právní odpovědnost není v konečné podobě na té hloupé bábě, ale na firmě, která před podobným jednáním nevarovala.

O něco později byl kdesi v Čechách osvobozen evidentně nepříliš bystrý příslušník národnostní menšiny, který podřezával jakousi konstrukci tak dlouho, až se budova zřítila. Osvobozen byl soudem s tím, že nikdy nedosáhl na takové vzdělání, které by ho obeznámilo s existencí a elementárními důsledky gravitace.

Dnes stojíme uprostřed všeobecného údivu nad tím, že informace, které dobrovolně poskytujeme sami o sobě na síti Facebook jsou někým využívány. Politici grilují Marka Zuckerberga a vymýšlejí jak celou věc řešit, nejlépe pak nějakou restrikcí. Už teď vykřikují, že nás chtějí chránit… Infantilní většina se na ochranu těší a bude pečlivě zkoumat, zda jsme byli upozornění, že informace je jako šíp…Když ji jednou vypustíš, do toulce se před dopadem sama nikdy nevrátí…

Chtěl bych připomenout dílo Isaaca Asimova „Já, robot“, jehož podstata spočívá v tom, že jsou tři slavné robotické zákony umělou inteligencí postaveny do nového kontextu, kdy je třeba chránit lidi sice přesně podle tří zákonů, ale především před lidmi samotnými.

Politický systém a zejména ten demokratický je údajně vládou lidí, ve jménu lidí a pro lidi. Dnes jsme svědky toho, že máme být prostřednictvím tohoto systému stále intenzivněji a dokonaleji chráněni sami před sebou, čímsi, co jsme sice stvořili, ale už to nemůžeme ani ovládnout ani vypnout. Taková mutace demokracie je skutečnou zrůdou a hydrou.

Nezbývá než jí utínat hlavy všude, kde se objeví a mezitím hledat vypínač nebo její srdce. Obojí je v naších myslích, ovšem důmyslně ukryté za devaterými horami a devaterými řekami naší vlastní hlouposti, omezenosti a neodpovědnosti.

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jan Kopecký

Zuckerberg není Einstein. Neví co dělá, neví jaké to má důsledky, neví vlastně dohromady nic. Pravděpodobně zhruba ví, kolik mu to vynese. -- Proto na jeho postoji není vůbec nic nepochopitelného. Naopak je naprosto "pochopitelné", že reaguje teprve ve chvíli, kdy je jeho podnikání ohroženo. Jeho reakce ale nemůže být mravní, protože jeho morálka je morálkou trhovce. Na stejné, tedy nehumánní, úrovni se pohybuje i naprostá většina jeho "kritiků", tedy i zmínění politikové.

Před neschopností člověka zvládnout vlastní technické výtvory ("čarodějův učeň") varovali už mnozí, namátkou: Karel Marx, Martin Heidegger nebo Günther Anders (Stern). Tato neschopnost není něčím nahodilým, není nějakou individuální nedostatečností, osobním handicapem. Nepředstavuje nějaký "nezdar".

Tato neschopnost je nevyhnutelným důsledkem vítězství technického rozumu nad myšlením.