Jak číst výsledek voleb na Slovensku?

nar sr
1.3.2020 10:34
Kdo sledoval počítání hlasů ve speciálním pořadu na ČT komentované vybranými odborníky, obehranými moderátory a reprezentanty očekávaných vítězů, nemohl si nepovšimnout tří fází: Euforii (po zveřejnění odhadů) vystřídalo zděšení (při spočítání kolem poloviny hlasů) a (na závěr) mírné uklidnění.

Výsledek voleb lze číst různě. Z mého hlediska je nejvýznamnější dvojí:

1 - Slovákům poskytuje výsledek voleb vynikající příležitost k tomu,aby došlo k dalšímu zrání a dozrávání veřejného mínění, a to i pokud jde o mladší generace. I zásluhou bezprecedentní role mediálního mainstreamu, který přecházel až v psychický nátlak na voliče, došlo k velmi výraznému "zprůzračnění" toho, jak je generována a jak funguje současná globální moc a její lokální průměty. Není to jen selhání státních institucí, ale jde o jejich velmi silnépenetrování propojením struktur jednak vznikajících z konkurence v oblasti pozičního investování a jednak založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Takto propojené struktury jsou ovládány jádrem současné globální moci (historicky nejperverznější formou Deep state) a k jejich krytí jsou využívány jak státní a veřejné orgány, které by měly společnost před jejich působením chránit (tj. před mafiánskými praktikami), tak i mediální mainstream. Slováku, zvolil jsi tak, jak jsi zvolil – a teď budeš mít spoustu podnětů k přemýšlení, jak to vlastně je.

2 - Znovu (pokolikáté už) se ukázalo, že politická strana, která nechce rezignovat na to, aby se plně podřídila jádru současné globální moci (a tancovala, jak se píská),může být úspěšná jen tehdy, pokud je stranou programovou, tj. je schopna kvalifikovaně a na odborném základě identifikovat příčiny současných problémů (včetně těch, o kterých jsem hovořil v předcházejícím bodu) a na základě pochopení doby přetaveného do komplexu vzájemně provázaných reforem získávat veřejnost, výrazně ovlivňovat proces zrání a dozrávání veřejného vědomí a sebevědomí, zapojovat své příznivce do postupného řešení problémů společnosti. (To, že toSměr nedokázal, bylo hlavní příčinou jeho prohry v těchto volbách, nejsem si ovšem jist, zda takto svoji pozici vyhodnotil a učiní alespoň dílčí kroky k tomu, aby znovu účinně vstoupil do politiky jako vyzrálá politická síla, nebo ho čeká osud české ČSSD, která se vydala cestou přisluhování současné globální moci.)

K tomu několik dílčích poznámek:

Obyčejní lidé to nebudou mít jednoduché. V tomto politickém subjektu patrně převládne vliv těch, kteří nebudou chtít vidět, o co v současné společnosti a v současném světě jde (mj. i vzhledem k tomu, jak byl ovlivněn proces formování tohoto subjektu a jak mu byla od určitého momentu "zametána cestička" k moci). V horším případě lze očekávat obdobný vývoj, jako u českých Pirátů. Pro část veřejnosti tak budou zklamáním, což se může projevit i ve vnitřních rozporech tohoto politického subjektu.

- Navíc budou muset Obyčejní lidé vytvořit koalici s nerecyklovatelnými politickými subjekty v úpadku, diskreditovanými v očích většinové společnosti. 

- Projeví se též role mafiánského zázemí těchto subjektů, které bude vyvíjet tlak na to, aby se vrátily jeho investice do politiky (například v případě strany Za ľudí to bude snaha vytěžit z velmi chabého výsledku nevytěžitelné). Tímto bude způsob fungování současné moci dále zviditelňován a bude to přinášet pro reprezentaci vládnoucí strany neustálá dilemata.

- Obtížně se bude vyvíjet vztah k maďarské menšině, jejíž proorbánovská část (která není zanedbatelná) nenašla mezi politickými subjekty, které měly šanci dostat se do parlamentu, svého "koně" (Směr zde prokaučoval svou příležitost.)
 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Fagan

Matovič jako  Igor Veliký s Malým Kiškem nemají moc šancí. Chování  vítěze voleb v průběhu působení v NR mne přesvědčilo, že to není osobnost, která by mohla řídit stát i mkdyž malý, jakým je Slovensko. Už i proto, že na rady chodí na ambasádu USA, která mu zřejmě pomohla v propagandě. Připomíná mi to to osud Hitlera, kterého na piedestal vynesla geoblsovská propaganda. Propaganda vynesla na oltář slávy rakušana Hitlera, jehož konec byl ovšem neslavný. A v chování Igora V elikého lze spatřovat manýry dříve jmenovaného.  Boj proti korupci, která je ve světě rozšířená jako čínský virus a zrovna Igorko není z těch, kteří by byli schopni tomu zabránit, nebo potlačit. Vždyť už spojení s Kiskou, který je podezřelýa dokonce odsouzený za podvody to jen potvrzuje. V Velkohubé prohlášení I.Velikého jsou plky.

  Potěšilo mne že dobublal  Bublavý a také slovenská carevna

Dona

K  dobrému postrehu mojiích " predrečníkov " sa dá len málo dodať :

1/  SMER - SD si znepriatelil Západ a domácich natohujerov+ eurohujerov -  nekompromisných postojom proti povinným kvótam. Ba dovolil si R. Fico dať vec na Európsky súd. To sa neodpúšťa. SNS zabrzdila stavbu americkej základne.  Ako " úlitbu ", kúpili sa americké stíhačky.

2/  SMER a SNS robili politiku všetkých azimutov. Keďže sme v NATO + EÚ a Slováci tam chcú byť - boli nútení hlasovať , ako si to želal Západ. Príkladom je E. Macron - hovorí tak, hlasuje inak. Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť.

3/  Víťaz volieb sfanatizoval Slovákov svojím " bojom " proti korupcii.  V spoločnosti sa rozšírila paranoia. Asistovali mu pritom liberálne strany a médiá. 

4/  Hlavným víťazom je M. Kočner a J. Kuciak + naivita veľkej časti spoločnosti.

Myslenie a vnímanie spoločnosti je nasmerované do slepej uličky, zvaná korupcia. Spoločnosť nie je schopná oddeliť zrno od pliev, rozmýšľať nad ďalšími - oveľa nebezpečnejšími aktivitami organizovanými zo Západu. Odstránením SMERU a SNS sa veci dajú do rýchleho pohybu tým " správnym " smerom ( už dnes ráno boli na americkej ambasáde ).

 

 

 

opatovice328

Omlouvám se, ale gratulovat někomu pro jehož vítězství se spojily veškeré pekelné síly na Slovensku, nevím, jestli je to to pravé ořechové. Gratulovat lze někomu, kdo vyhrál v čisté a čestné konkurenci, myslím, že tohle bylo hodně daleko od takových podmínek. To byste mohl gratulovat i ODS k vítěství po zveřejnění Kubiceho zprávy. Stačí si jen vzpomenou, jaké pekelné síly se na Slovensku rozjely po vraždě Kuciaka, to byl rej několika zahraničních secret services. Nakonec Ficovi  nedokázali vůbec nic. A do této situace přijít se slogan "o boji proti korupci", no nekup to. Jen jaksi slovenským voličům uteklo, že většina té korupce se odehrává na lokální úrovni a tam bývají zpravidla jiné povolební koalice, než na celostátní úrovni.

novotny

Komické je, že naše opozice přirovnává změnu na Slovensku, změně, po které marně touží u nás ODS apod. Nějak nedokážou pochopit, že vítěz voleb je cca podobný svým programem našemu ANO.