Jan Campbell: O čem se píše, ale málo

Wenchuan
14.5.2018 19:10
12. května 2008, tj. před deseti roky, zasáhlo čínskou provincii S’-čchuan silné zemětřesení (8,0 Richterovy stupnice) s epicentrem asi 1 550 km jihozápadně od Pekingu. Obětmi tohoto devastujícího zemětřesení, které se v angličtině označuje také jako Wenchuan earthquake, se stalo více než 70 tisíc obyvatel. Zázrakem lze nazvat přežití mnoha lidí a tempo obnovy života v postižené části provincie.

Obrázek Jason Lee (Reuters) ukazuje 27 letého vzpomínajícího studenta Zheng Haiyang s amputovanými nohami, který přežil zemětřesení. Jestliže devastující zemětřesení představilo následky jednoduchých a nekvalitních stavebních metod, kvůli kterým zemřelo nebo bylo zraněno mnoho dětí ve školách, to dnes, deset let po zemětřesení lze vidět, k čemu je člověk schopný, jestliže se poučí: Téměř všichni, kteří přežili zemětřesení, byli přesídleni do nových bytů postavených (podle novodobých metod) přibližně 30 km od místa zkázy, s novým vodním, kanalizačním a energetickým systémem zabezpečení. Hlavní příjem obyvatel devastované oblasti dnes tvoří plantáže, pěstování ovoce a turismus. Ruiny po zemětřesení pomalu a jistě tráví příroda a čas.

Čas také ukáže, jak se bude vyvíjet diskuze mezi ČLR a USA ohledně zvýšení tarifů, jaké následky bude mít pozastavení činnosti v USA společnosti ZTE a zda ČLR se rozhodne podívat na roli amerických dceřiných společností aktivních v ČLR. V nedávném interview v Caixin magazine sdělil governor (People's Bank of China), Yi Gang: In 2015, U.S. exports to China were about $165 billion. In the same year, sales of U.S. companies’ subsidiaries in China totaled $222 billion. If we put them together, we will see a dramatic decline of the overall imbalance. Z obsahu vyplívá, že v případě zub za zub (tit-for tat) jak se někdy říká, nebude americkým společnostem v ČLR vůbec do smíchu.

Čas také ukáže, zda a jak dlouho bude ČLR schopna stát mimo konflikt na Blízkém a Středním východě. Doposud, a to jsou celá desetiletí, se to ČLR dařilo. V současné době, kdy se zvyšuje riziko a nejistota v regionu, kdy se projevují první výsledky aktivit několika států v rámci Jeden pás, jedna stezka (OBOR, nebo li BRI) a kdy roste nejistota z konání EU v rámci iniciativy 16plus 1, se ČLR dostává do situace, kdy bude muset konat, nebude li chtít ztratit příležitost. Zmíněnou příležitostí je Irán. Ztráty, především velkých francouzských a německých společností, které se vrhly jako první do Iránu po podepsání smlouvy, předpokládající mimo jiné odstranění sankcí, a investovaly miliardy Euro v Iránu, se budou transformovat do výhod a příležitostí pro ČLR a Ruskou federaci. Všichni vědí, že příležitosti se neopakují. Proto očekávám, že například China National Petroleum Corporation, která vytvořila partnerství s francouzskou společností Total, s cílem zhodnocení iránského South Pars oil field, převezme francouzské podíly. Případné převzetí podílů zvýší automaticky zvědavost arabských států, co se týče dalších plánů a aktivit ČLR v regionu, a jak se chovat v situaci, kdy prezidentství Si je předvídatelné a dlouhodobé, a prezidentství Trumpa nepředvídatelné.

Jestliže kniha premiéra Babiše – O čem sním, když náhodou spím, vypovídá více o přáních než konkrétních činech, to nedávno vydaná 272 stránková kniha prezidenta Si s doposud nezveřejněnými poznámkami k Národní bezpečnosti vypovídá o konkrétních obavách vyplývajících ze stavu světa. 1) Technologie: …. Advanced technology is the sharp weapon of the modern state. An important reason that Western countries were able to hold sway over the world in modern times was that they held the advanced technology. You cannot buy the truly core technologies. It’s been aptly put that ‘The sharpest weapon of a state should not be revealed. 2) Zbrojní průmysl: …. The United States is accelerating development of global rapid-strike offensive capabilities, and some advanced weaponry has technologically broken through spatiotemporal boundaries. Once they are deployed for actual combat, they will fundamentally transform the traditional array of offense and defense in warfare .3) Finance:… Some financial risks are longstanding, lurking sources of infection that are concealed very deep but may erupt in a flash. The United States subprime crisis erupted in a night. If we’re going to have big trouble in the future, it could well be in this area, and this demands high vigilance .

Dva lidé, odděleni časem a prostorem komunikují. První klade otázku, druhý později a na jiném místě klade svojí otázku, neuvědomujíc si přitom, že jeho otázka, je odpovědí na otázku prvního. Proto platí Talmud: Vše je (předem) rozhodnuto…zůstává jenom si vybrat. Souhlasu netřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.