Jan Campbell: O čem se píše, ale málo (4.5.2018)

čína holky
6.5.2018 16:22
Dnes se v ČLR slaví Den mládeže a 99. výročí mládežnického hnutí, které protestovalo v centru Pekingu proti ponižování Číny během Versaillské mírové konference a proti imperialistickému zahraničnímu vlivu na Čínu.

Dnes také skončila důležitá obchodní jednání mezi USA a ČLR. USA požadují snížení deficitu o 200 miliard USD do roku 2020. Připomínám, že ke konci roku 2017 deficit dosáhl 375 miliard USD. ČLR požaduje zjednodušení bezpečnostních prověrek investic v USA. Během jednání prezentovaný dokument obsahoval agresivní časové limity, představující v případě akceptování ČLR strukturální změny v hospodářské a politické sféře.

Jednání byla zřejmě neuspokojující, což dovozuji ze skutečnosti, že nedošlo k plánovanému setkání americké delegace (vedenéSteven Mnuchin, Larry Kudlow, Peter Navarro) s ministrem zahraničí Wang Qishan a prezidentem Si Ťin-pching. Únik některých informací z jednání znamená pro oba prezidenty komplikaci při vyjednávání kompromisu. Pozice prezidenta Trumpa je blíže k pozici a představě o světu hardlinera Peter Navarro. Klíčovou otázkou proto zůstává, nakolik je prezident Trump schopný a ochotný se ohnout, protože ČLR jen tak neustoupí. Otázku indikuje také oficiální ČLR agentura Xinhua: Both sides realized that there are some relatively big differences on some issues. And more work needs to be done to achieve more progress.

Před obchodními jednáními se uskutečnilo setkání čínských představitelů se zahraničními odborníky na problematiku ČLR (mimo jiné Carl Bernstein, Thomas Friedman, Niall Ferguson, Kishore Mahbubani a Martin Wolf) . Setkání se uskutečnilo pod vedením Tsinghua University's Academic Center for Chinese Economic Practice and Thinking, the Chinese Economists 50 Forum, a Tsinghua's Center For China in the World Economy. Čtenáři se zájmem o ČLR mají možnost se seznámit například s příspěvkem nazvanýmHow the Beijing elite sees the world (Wolf) a The U.S. and China Are Finally Having It Out (Friedman). V pondělním vydání New York Times je naplánováno zveřejnění China Is Set to Take a Hard Line on Trump’s Trade Demands.

Než dojde ke kompromisu v obchodních vztazích mezi USA a ČLR, dojde ke zhoršení vztahu v oblasti technologií. Marco Rubio představí během několika dnů návrhy v rámci Fair Trade With China Enforcement Act. Návrhy jsou zaměřené přímo na ČLR. Podle Washington Post nová legislativa se bude koncentrovat na citlivé technologie (přičemž americká veřejnost neví, co to opravdu znamená), intelektuální vlastnictví (připomínám, že ČLR se dostala v roce 2017, vzpomínám li si dobře na mnou uvedená data v jednom z dřívějších příspěvků, na první místo v počtu žádostí o patenty v EU), a tzv. střechu, týkající se výše akciového podílu v amerických korporacích. Kromě toho bude novelizována daňová dohoda s ČLR z roku 1984 v tom smyslu, že čínští investoři budou muset platit plné daně z investic a dividend v USA, a poplatky z aktivit v oblasti plánu Made in China 2025.

Více radosti než jednání o tarifech, clech a omezeních obchodu mezi USA přinesou ČLR koně. New York Times zveřejnily příběh o tajuplném China Horse Club. Ten se stal jedním z globálních účastníků derby. Klub vlastní 10 prominentních koní. Ty jsou favoritem víkendových závodů, včetně Kentucky Derby, ve hře je hodně peněz a více.

Radost musela mít ČLR z oslav 200. výročí narození Karla Marxe v Trevíru, SRN, a z rozhodnutí (architekta a rady města) povolit postavení obrovského pomníku Marxe, financovaného ČLR v Marxově rodném městě. Oslav se účastnil mimo jiné všude přítomný předseda EKJean-Claude Juncker. Většina Němců řadí Marxe vedle Martina Luthera a Konráda Adenauera na třetí místo nejdůležitějších osobností německé historie. Připomínám oslavy Marxe a přítomnost Junckera již proto, že, jak píše Jan Keller v Právo, z 5. 5. 2018: Vstoupili jsme do mnohem vyzrálejší doby, kdy toho druhého je nutno zničit jen tak. Bez jakékoliv ideologie, bez jakékoliv myšlenky, bez ohledu na fakta, bez ohledu na pravdu. Asi někdo zapomněl vypnout stěrače .

Radost mají Číňané vlastnící JD.com a Alibaba. Jejich americký konkurent Amazon, je totiž nemůže ani po 14 letém působení v ČLR porazit. Proč? Odpověď je jednoduchá: Neinvestoval tolik, kolik je potřeba investovat v ČLR, chce li někdo být vůdcem na trhu. Neinvestoval dostatečně ani do znalosti psychologických archetypů konzumentů, do rychlých dodávacích metod. Ke konci roku 2016 kontroloval Amazon přibližně 1% čínského trhu. V současné době se snaží neopakovat chyby v Indii, kde soupeří s Walmart.

Méně radosti, ba dokonce kroucení hlavou, se dostaví nekritickým rusofilům, až si uvědomí principy dvoustranného konání ČLR a Ruské federace. RF nebuduje a neplánuje vytvoření nějakého Rusko - Čínského spojenectví nebo svazu. Náměstek MZV RF Igor Morgulov sdělil předevčírem: Это не соответствует нашему общему видению характера двустороннего взаимодействия, основанного на совпадении или близости взглядов по широкому кругу вопросов. Kromě toho doplnil, že ČLR строго придерживается линии на неприсоединение к каким-либо блокам.

Zmiňuji se o prohlášení náměstka Morgulova, protože Moskva a Peking často vystupují s jednou pozicí v globálních a regionálních záležitostech. Proto se mnozí myslí, že ČLR a RF mají stejné, nebo podobné hospodářské zájmy. Opak je skutečností. To dokazuje i skutečnost, že Ruská federace nebude konkurovat ani mezinárodní infrastrukturní čínské iniciativě OBOR. RF má svůj projekt, nesoucí již dnes plody: Eurasijskou hospodářskou unii.

V tomto kontextu je možné si představit mimo jiné, že RF může při dalším stupňování amerických a EU sankcí zakázat používání produktů Microsoft. Pro informaci uvádím skutečnost, že Microsoft podpořil sankce, ale nepozastavil svoji činnost v RF. Kromě toho, RF má své produkty, což dokazuje programové zabezpečení MO RF a dalších institucí. Podobné hrozí Google, Android a dalším. Co čeká Albion, nevím. S ohledem na vývoj operace Skripal & Julia se situace pro PM May zhoršuje den ze dne. Vypadá to dokonce tak, že čest Albionu by mohl zachraňovatHouse of Lords. Vláda PM May nemůže přiznat lež, neúspěch operace Skripal & Julia a neúspěch jednání s EK o brexitu.

Proto je pro mne představitelné, že House of Lords, který je pod přímou kontrolou HM, se ujímá funkce záchrance při souhlasu HM, a vyvádí PM May ze systému a hry, dokud není pozdě. Jak praví staré židovské přísloví: Chceš li být osvobozen od omylů a bludů, musíš se prvně octnout v jejich zajetí. Souhlasu netřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.