Jan Campbell: Předzpěváci (1)

campbell 0617
16.12.2020 08:53
Ve starozákonní modlitbě zvané žalm se vyskytuje střídavý zpěv lidu a předzpěváka. Pojem pochází z řeckého psalmos. Žalm jako literární útvar je známý především z Bible a Knihy žalmů. Ty jsou rozptýleny ve Starém i Novém zákoně. Ve Starém zákoně je například Debořina píseň, Jonášův a Abakukův žalm, v Novém zákoně, Kantikum Panny Marie, Zachariášovo kantikum a další. Jejich počet se v různých edicích liší: 150 nebo 151. Je zajímavé, že dokonce Kniha Mormonova obsahuje Nefiho žalm.

V dějinách hudby a v západní liturgii se mj. setkáváme s pojmem responsorium, tj. střídavým zpěvem mezi předzpěvákem a obcí. Temné jitřní dny smutku na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu byly zpracovány mnoha význačnými skladateli. K nim patří například Giovanni Pierluigi da Palestrina, Orlando di Lasso, Alessandro Scarlatti, ale i Čech Jan Dismas Zelenka (1679 – 1745). Jako jeden z nejvýznamnějších komponistů vrcholného baroka nabízí svými skladbami originální, specifický a nápaditý pohled do světa hudby a osobnosti. Proto jeho sklady udivují člověka s citem pro hudbu i v 21. století. Proto se mu někdy říká český Bach. Neznám v současné ČR žádného hudebního skladatele nebo osobnosti, včetně novinářů veřejně právních médií, které by podobně obohacovali život jako Jan Dismas Zelenka.

Český předzpěvák – novinář

Je tomu několik let, co jsem měl možnost seznámit se v ruské televizi s českým novinářem - předzpěvákem dlouhodobě žijícím v Rusku a na Ukrajině, Jiří Justem. Tento předzpěvák, cynik a kritik všeho ruského na Seznamu (11.12) předzpíval na téma již započaté, ale marné kritiky vakcíny Sputnik V. Bublal něco o plnění očkovacích plánů, aniž by je specifikoval a podíval se do svého vnitra, aby se mohl smířit s tím, že se ruské vakcíně nevyhne, pokud by nefrnknul do sibiřských lesů a nedal se na dráhu poustevníka. Ale čím později se nechám ruským zázrakem očkovat, tím lépe. Přeji předzpěvákovi, aby neonemocněl dříve, než bude opět na Ukrajině, kde se dějí zázraky, podobně jako v Praze, ze které sdělil čtenářům tři věci:

1) Připomněl to, co je v české kotlině známo, normální a současně obavou nejenom ministra zdravotnictví, ale i premiéra: Zdá se, že společnost se k vakcíně k nevoli Kremlu staví vlažně. A to může být pro režim závažný problém. Ano, vlažný vztah k očkování může být závažným problémem, ale i pro českou vládu. Ta je vystavena očkovací horečce, jejíž původ je mimo českou kotlinu. Kromě toho v dnešním složení vláda nemusí již existovat po svátku Tří králů. 2) Ukázal, jak falešně lze zpívat v duetu s ruským předzpěvákem pro českou veřejnost. Ta je již z bezpočetných hlášení vlády a štěkání PSA částečně hluchá, slepá a emocemi natolik oslabená, že je jí zcela jedno, co v říjnu zjistila nezávislá sociologická agentura Levada Centr…Bezmála 60 procent respondentů vakcínu odmítá. Přitom od srpna do října vzrostl jejich počet o pět procentních bodů. Pro neznající připomínám, že Levada Centr často nabízí data odpovídající více přáním západních sponzorů než realitě, je podobně nezávislou agenturou jako ČT a NGO jsou nezávislé na financích z USA, EK a ministerstev ČR, nebo český novinář žijící a pracující (se statutem zahraničního agenta) v Moskvě. 3) Slouží mu ke cti přiznání, že ví málo a myslí ještě méně: Nedovolím si spekulovat o účinnosti ruské vakcíny. Nemám na to vzdělání a jasno nemají ani medici… Osobně znám tři Rusy, kterým Sputnik V nabízeli, ale očkovat se raději nenechali. Dva z nich jsou shodou okolností lékaři.

Na tomto místě psaní měl předzpěvák skončit a poohlédnout se v SRN, Francii, Itálii a jinde, aby nemusel psát nesmysl: Dlužno říci, že stát sám přispívá k tomu, aby Rusové nad národní vakcínou ohrnovali nos. Kde je vůdce národa, ten drsný muž z tajgy, když je ho potřeba? Královna Alžběta II. a její manžel princ Philip se nechají očkovat v příštích týdnech. Veřejně se dají píchnout i bývalí prezidenti USA Bill Clinton, George Bush a Barack Obama. A Vladimir Putin? Ten pustil Sputnik V do těla své dceři a ministru obrany Sergeji Šojguovi. Předzpěvák totiž nesdělil, co se opravdu píchá na vrcholu moci, kolik peněz obdrží vrchol moci za píchání od farmaceutické společnosti, a proč tomu všemu co on píše, máme věřit.

Proto po přečtení příspěvku jsem rád, že v představitelné budoucnosti budou psát a distribuovat rusofobské a sinofobské kritiky roboti a novináři předzpěváci si budou muset najít jinou práci, aby mohli bublat, mudrovat a držet se při životě v tvořící se síťové společnosti. V ní loajalita k nadnárodní korporaci se bude i nadále hodnotit více než loajalita k právu, profesionální spolupráci a rodné zemi. I proto v nové společnosti roli předzpěváka převezme umělá inteligence a jí zvolené číslo, v žádném případě zmiňovaný novinář. V ČR na dobu přechodnou na roli předzpěváka se veřejně přihlásil v rámci voleb předseda Pirátů, Ivo Bartoš & Co. O něm bude řeč i v pokračování příspěvku. Souhlasu netřeba. 11.12.2020


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Okrem toho, že ma úvod textu obohatil o nové poznatky, zaujala ma jedna myšlienka, na ktorú reagujem :

Ako je možné v 21. storočí, v dobe nesmierneho pokroku a vzdelania 2/3 obyvateľstva na úrovni maturity a diplomu, že nejaký národ ohŕňa nos nad vakcínou - len preto, že špička pyramídy sa nenechá vakcinovať, že politické špičky sa ešte dodnes deň nevyjadrili, či si nechajú pichnúť vakcínu, alebo nenechajú - napríklad V.V. Putin .

Novinári prenasledujú prezidentov, premiérov, kráľov a kráľovné.... s otázkou, či sa nechajú očkovať. Akoby od toho závisel život a smrť  obyvateľstva, národa. Náš premiér sa vyjadril, že on, ako kapitán lode, sa nechá očkovať ako posledný. Týmto vyjadrením spôsobil " búrku v pohári vody ".

Na jednej strane, euroatlantická civilizácia sa " bije do hrude ", aká je slobodumyseľná, demokratická a čistá liberálna spoločnosť rešpektujúca ľudské práva a humanitu - kvôli týmto ilúziám prenasleduje iné národy - a na druhej strane rozhoduje ako stádo oviec podľa toho, či si bača nechá pichnúť vakcínu, alebo nie. Pre mňa neuveriteľná mentálna a emocionálna nevyzretosť minimálne majority, napriek voľnému prístupu k informáciám a vzdelaniu.

A teraz konkrétne : podľa mojich vedomostí V. V. Putin je chorý, preto váha, alebo nemôže prijať vakcínu. Pravdepodobne sa obáva zverejniť svoj zdravotný stav. Súčasný stav ruskej spoločnosti mu to nedovoľuje. 

Nielen britskí, ale aj austrálski, francúzski, americkí.....vedci  a lekári neodporúčajú vakcinovať ľudí s astmou, s alergiami a inými závažnými chorobami, pretože vakcína má na nich ak nie smrteľné, tak vážne dopady. Okrem toho, odjakživa sa mohli vakcinovať len ľudia zdraví. Príklad : dieťa vo veku 3 rokov musí byť vakcinované iba vtedy , keď je zdravé. To platí doteraz. A je to logické. 

Keď počujeme plány vlády, tak hovorí : budeme vakcinovať ľudí nad 65 rokov, chorých a najviac ohrozených. Tomu absolútne nerozumiem. Predsa ľudia nad 65 rokov už majú nejaké choroby, kvôli ktorým umierajú, musia byť liečení, majú oslabený imunitný systém...Ak ich budú očkovať vakcínou s 90 - 95% účinkom, tak tých 10 - 5 % buď zomrie, alebo sa zhorší zdravotný stav.

Záver : poslední budú vakcinovaní zdraví v mladej a strednej generácie.

Kto sa nechá, alebo nenechá vakcinovať, musí niesť sám následky, ktoré za neho nikto, ani V.V.Putin nevyrieši. Ba dokonca ani zdravotníctvo, zákon na odškodnenie, poisťovne,  súdy, médiá, králi... choroba a smrť si nevyberá.