Jan Campbell: Turecko a 15. červenec

erdogan 20
17.7.2020 13:55
Předpokládám, že většina obyvatel EU a čtenářů může souhlasit s názorem, že vztah EU s Tureckem je již mnoho let přinejmenším napjatý s nejasnou budoucností. Desetiletí se táhnoucí vstupní jednání Turecka a EU, migrační problematika, vztah Turecka a Řecka, problematika na Kypru, v Libyi a Karabachu, zájmy o ropu a plyn ve Středozemním moři a v neposlední řadě zrušení statutu muzea chrámu Hagia Sophia, také Boží Moudrosti, přispívají k rostoucí skepsi vůči Turecku u politiků, podnikatelů, osob přepisujících historii, bourajících památníky, sochy, nebo občanů majících obavy z islamizace Evropy.

Původní křesťanská svatyně s centrální kupolí a sídlo patriarchy se nachází v zátoce Zlatý roh v Istanbulu, představuje jednu z nejznámějších sakrálních staveb světa, která byla vysvěcena 27. prosince 537. Po dobytí Konstantinopole Osmany (1453) byla upravena na mešitu, opatřena minarety a 1934 v rámci reforem Atatürka, sekularizována. Od té doby sloužila jako muzeum. Od 24. července t.r. bude opět sloužit jako mešita, prý také jako muzeum.

Zmiňuji se o Turecku a o chrámu, protože napjatý stav s nejasnou budoucností mezi Tureckem a EU, kritika rozsudku ze strany EU, mnoha jiných států a organizací přinutila ministra zahraničí Turecka Mevlüt Cavusoglu hájit rozhodnutí soudu tvrzením, že se jedná o otázku národní suverenity a vnitřní záležitost. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis nesouhlasí s hodnocením rozhodnutí soudu, Tureckým vysvětlením a EU postojem, který lze popsat jako evropsko – tureckou otázku a tvrdí, že se jedná o univerzální otázku. Kdo ví, co je správné?

Neví to ani Papež František. Ten mluví o bolesti, ruský Patriarch Kyrill I. o hrozbě pro celé křesťanství a autor příspěvku o symbolu změn na úrovni geopolitické: Jedná se totiž o možný triumf Muslimů ve spojení s letitou snahou o osvobození Skalního dómu. Tato svatyně v centru Chrámové hory v Jeruzalémě byla postavena mezi lety 687 až 691. Muslimové ji nazývají Vznešená a ušlechtilá svatyně, Židé a křesťané Chrámová hora. Po celá staletí jej evropští cestovatelé mylně nazývali mešita Umar ibn al-Chattáb nebo Omarova mešita.

Přidám-li k zamyšlení nad transformací muzea do mešity pomocí rozhodnutí soudu výrok prezidenta Recepa Erdogana, že se jedná o pozdrav všem symbolickým městům Andalusií počínaje a Bucharou konče, že se jedná o požár naděje všech potlačovaných, nevyhnu se pocitu, že se jedná o otázky spojené s Palestinou a vnitropolitickou situací v Turecku. Cílem transformace muzea se mi jeví mobilizace konzervativních Muslimů v době hospodářské krize, zvýšeného rizika přímého vojenského angažmá v Libyi, nepřímého v Karabachu na straně Ázerbájdžánu a v neposlední řadě, zvětšujícího se odcizení Turecka od EU.

Na tomto místě se nabízí i spojení se včerejší konferencí na téma 15. červenec 2016 – Významná noc Turecké demokracie. Konference se konala v rezidenci Velvyslance Turecka v ČR, JE Egeman Bagis. Úvodní slovo JE bylo doplněno cca 10 minutovým filmem se záběry z dramatické noci, pokusu svrhnout prezidenta Erdogana. Následujícímu referátu pozvaného tureckého referenta, Prof. Dr. R. Kutay Karaca, absolventa Air Force Academy (letecké vojenské akademie) v 1991, dnes aktivního člena mnoha organizací, jejichž výčet by zabral polovinu příspěvku, následovalo několik otázek hostů. Těch bylo na konferenci několik desítek. Tvořili je převážně cizinci, včetně členů několika diplomatických misí. Jako obvykle: české hosty – účastníky bylo možné spočítat na prstech jedné ruky, podobně jako české novináře – holubáře. Z aktivních českých politiků, parlamentářů nebo jejich asistentů, o kterých předpokládám, že by je tématika Turecka a demokracie měla zajímat, jsem neviděl žádného. Možná i proto, že je neznám, nebo je někdo jiný, koho také neznám, zastupoval.

Post konferenční kvalitní občerstvení v zahradě rezidence nabízelo možnost setkání a klást otázky spojené s událostmi před a po 15. červenci. Například: Proč lze léto 2013 chápat jako konec rozkvětu vztahů EU – Turecko? Proč Brusel v kritické době 15. července jednoznačně nepodpořil tureckého prezidenta? Proč nebyl doposud vydán islámský kazatel Fethullah Gülen z USA? Jaké důvody jsou uváděny v rozhodnutích SRN a Řecka o přidělení politického azylu podporovatelům kazatele Gülena? Jaké argumenty může Turecko uvést, má-li opravdovou snahu zvrátit požadavek EP o zastavení přístupových jednání k EU? Jak rozumět označení vztahu odcizením, které použil ve svém nedávném příspěvku pro Politico ministr zahraničí Cavusoglu? V době kdy USA odložily diplomatickou a politickou zdrženlivost do archivu a tím indikují, že jejich vojska s pravděpodobností hraničící s jistotou budou intervenovat všude tam, kam budou poslány bez ohledu na vnitřní stav USA, včetně občanské války a kdo bude příštím prezidentem USA je nejvyšší čas si uvědomit, že doba polopravd, sebeklamu a pokrytectví elit a států s omezenou nebo neexistující suverenitou prakticky skončila. Skončila nejenom pro Turecko. To ještě neodpovědělo na mnoho otázek spojených s 15. červencem 2016, s normalizací života uvnitř země a vztahem Turecka s EU. V jakém by dnes nebyly EU a NATO stavu, normalizace společenského a hospodářského života Turecka se bez řešení vztahu s EU a NATO nedá uskutečnit. To se nezmiňuji o vztahu s Ruskou federací. Ten představuje komplexní téma, podobné vztahu ČR s RF. I proto bude téma Turecko s námi dlouho. Proto by měl být i v ČR zájem o informace, kladení otázek a analýzu odpovědí.  Dovoluji si nabídnout několik otázek bez odpovědí, které se mi nabídly po konferenci, zhlédnutí filmu a krátké reflexi:

1) Proč se vojáci chovali tak, jak se chovali a zablokovali pouze jeden směr Bosporského mostu? 2) Proč vyškolení piloti při bombardování Parlamentu nebyli efektivní, jak se dá očekávat v situaci, kdy nebyl dáván odpor? 3) Proč cca 60% generálů a admirálů bylo obviněno z účasti na přípravě převratu bez předložení veřejně dostupných důvodů? 4) Proč nebylo ve filmu sděleno nic o balistických zkouškách zbraní, kterými byly oběti zastřeleny nebo raněny? 5) Co si má člověk neznající Islám myslet, když prezident označí pokus o převrat milostí Alláha, a jestli se nemýlím, se ještě usměje ve směru svého zetě? A když JE premiérministr Binali Yıldırım označí pokus o převrat nejméně milovaným projektem?

Mohu si představit, že část nejenom české veřejnosti by mohla přivítat komentář z Turecka nejenom na otázky, ale i na nedávno zveřejněný průzkum holandského centra Broken Chalk. Ten například uvádí, že v Turecku bylo ve spojení s pokusem o převrat propuštěno ze státní služby více 126 000 lidí. Nemluvě o desítkách tisíc profesionálně činných lékařů, inženýrů, diplomatů, vědců, religiózních aktivistů, spisovatelů, lektorů a učitelů, studentů apod. Píše se o uzavření 15 univerzit, 1065 lyceálních, středních a základních škol, 848 studentských ubytovnách, 12 tisících společností. Jaká je situace s EKASEN (syndikát zaměstnavatelů ve sféře vzdělávání) a AKTIFSEN (aktivní pracovníci ve sféře vzdělávání). Jaký je stav vyšetřování 511 tisíc lidí (podle MV Turecka) podezřívaných z podporování terorismu? Jaká je péče o zdraví více než 11 tisíc žen a 780 dětí ve vězení v době covid-19?

Otázky bez pravdivé odpovědi se budou mstít po nástupu nových elit v přicházení s pomocí amerických hrozeb, případně i jejich vojsk, nebo ze strany protivníků. Podobně jako se tomu stalo v české fantastické povídce o ricinu. Té následovalo pro začátek vzájemné vyhoštění diplomatů z Prahy a Moskvy, zatčení a obvinění z vlastizrady ruského ex-žurnalisty Safonova. Včera bylo zveřejněno jméno jeho údajné české spojky: ex-dopisovatel Lidových novin z Moskvy, Martin Laryš. Ten byl před působením v Moskvě podle veřejně dostupných informací na studijní stáži ve Lvově a Kyjevě. Zda je to dnes dostačující kvalifikace stát se spolupracovníkem české bezpečnostní služby, nevím. Za to ale vím o odsouzení německo – tureckého žurnalisty Deniz Yücel k 2 rokům 9 měsícům a 22 dnům ve vězení. Tam ale nepůjde. Proč? Deniz Yücel pracoval v Turecku, kde byl 2017 zatčen, jako zahraniční novinář. Na základě rozhodnutí Tureckého ústavního soudu po cca jednom roce ve vazbě byl propuštěn do SRN. A dnes v nepřítomnosti odsouzen. Nikdo, kromě služeb USA neví, kolika pánům může jeden slouha sloužit v době, kdy i sloužení vyžaduje vděčnost, nechce li se člověk s právem na důstojnost stát lidským odpadem. Souhlasu netřeba.  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
Ještě jednu věc bych tu rád zmínil na příkladu teroristického činu na istanbulském letišti. Tam tento teroristický čin provedli Čečenci, tedy teroristé, kteří praktikovali terorismus již v Rusku, kdy poté, když byli v Čečně poraženi, ujali se jich jejich „chlebodárci“ v Evropě. Některý evropský stát jim dal pasy, ti lidé dostali nejen povolní k přechodnému pobytu v nějaké té evropské zemi, ale oni dostali i mezinárodní pasy dané země, které jim umožňují se pohybovat volně v Evropě ze země do země. Ti Čečenci do Turecka přišli z Bulharska, to bylo v tureckých novinách řečeno a do Turecka mohli přijet jen na pas a samozřejmě, že si sebou nemohli přivést přes hranice samopaly, o ty se musela postarat nějaká ta ambasáda „z diplomatických zdrojů“. Je téměř s jistotou možno předpokládat, že tito Čečenci jeli do Istanbulu jen s tímto pověřením z dané země zde provést tento čin, ale to, že vysloužilí teroristé z Čečny se volně pohybují po Evropě s legálními pasy určitých zemí, z toho mrazí.
opatovice328
Kdyby někoho zajímalo, kdy jsem byl nejblíže tomu, aby si za mě CIA udělala zářez na pažbu, tak to bylo to instanbulské letiště, tam jsem minul smrt přesně o 24 hodin. Tam, kde kosili Čečenci samopaly cestující, na tom místě jsem seděl na minutu přesně o 24 hodin dříve.
opatovice328
Vážený pane Campbelle, pokud jsem se Vás dotknul, tak se omlouvám, tím vylháním jsem neřekl, že jste si to vylhal Vy, mohl jste vylhanou věc převzít od něho jiného, já bych dokonce řekl, že vím od koho. Domníval jsem se, že se zde rozvine plodné diskuse, zatím k tomu nedošlo. Asi chápete, že to, co mám proti Vašemu konceptu událostí, je to, že jste vytrhl vlastní puč z kontextu událostí a prohlásil jste ho za připravenou akci Erdogana. Já jsem Vás upozornil, že ten puč měl cca roční teroristickou předehru a poté ještě i teroristickou dohru. Pokud bych měl přijmout Váš koncept, tak i tyto teroristické činy před a po puči, připravil Erdogan. Já nyní připomenu některé teroristické akce provedené za účelem přípravy atmosféry pro vlastní provedení puče. Budu mluvit jen o těch, které proběhly na místech, kterými jsem já téměř denně projížděl: - výbuchu v Guven Park v Ankaře, původci Kurdové, počet mrtvých přibližně 40. - výbuch na mírovém kurdském shromáždění před ankarským vlakovým nádražím – odhaduji 120 mrtvých Kurdů - výbuch před tureckým generálním štábem v Ankaře – cca 25 mrtvých tureckých pilotů - výbuch na autobusové zastávce na ulici Kizilay Ankara - 5 mrtvých - střelba na mezinárodním letišti v Istanbulu – aktéři Čečenci, bývalí teroristé z Ruska, v době útoku s pasem Evropské únie – cca 50 mrtvých https://cs.wikipedia.org/wiki/Teroristick%C3%BD_%C3%BAtok_na_Atat%C3%BCrkov%C4%9B_leti%C5%A1ti máte tu dalších zhruba 240 obětí, které je potřeba někomu připsat, vy pro Erdogana, já je připisuji CIA. Všimněte si, že jeden teroristický útok provedli Kurdové a další pak byl zase proti Kurdům, snaha je jasné, vtáhnou do hry Kurdsko - turecké problémy. To bylo typické a na tom CIA založila svou strategii, například povstání Kurdů ve městě Cizre. po puči: - střelba na diskotéce Reina v Istanbulu – aktéři Ujgurští Uzbekové - počet mrtvých cca 40 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/utok-v-istanbulu-oslava-na-diskotece-se-zmenila-v-krveproliti-lide-pred-utocnikem-skakali-do-vody-8082 -posledním aktem této teroristické série bylo zastřelení ruského ambasadora Karlova. Možná, že Erdogan sezbíral těch podporovatelů CIA v Turecku o něco více, než bylo nutné, ale zničil terorismus v Turecku, dnes podobné teroristické akce, jako se odehrávali v roce 2016, už tam díky Erdoganovi nejsou. Pokud chcete držet svoji strategii, musíte tyto výše uvedené mrtvé někomu připsat, komu je připisuji já, to už jsem řekl. Madaili za dobrou spolupráci jako Koudelka, bych si od nich nevzal.
Dona

Realitu politiky najlepšie vystihuje poznanie, že spojencov spájajú iba záujmy, nie skutočné priateľstvo. V histórii sa vytvárali spojenectvá za účelom buď vlastnej ochrany, alebo proti  spoločnému nepriateľovi. Len čo sa problém vyriešil, skončil vzťah. Ukončenie spojenectva prebiehalo rôzne. Napríklad zradou, podrazom, vojnou medzi spojencami.... Vždy však záležalo čo spája spojencov. 

Ako pozorovateľ diania na svetovej scéne musím konštatovať, že štáty a ich príslušníci sú nepoučiteľní, dodnes dôverčíví - až naivní. Čím to je ? Neznalosťou dejín vojen a vojnových konfliktov ? Ľudskou chamtivosťou? Vierou v to, že nám sa to nemôže stať ? Agresívnou túžbou po zisku a moci ? 

Tisíce rokov zbierajú ľudia skúsenosti . Napriek tomu nepochopili, že nič nie je zadarmo. Za všetko sa musí zaplatiť : potokmi krvi, biedou, ľudským nešťastím, ohromným sklamaním, stratou viery, stratou slobody....koncom nezávislosti, podrobením sa víťazovi, rozpadom ríše či štátu. A tak dookola. Dnes je to rovnaké, ako pred tisícmi rokov.

Keď pozorujeme kto, s kým, prečo, za akým účelom - dokážeme odhadnúť aj koniec, ktorý je na základe historických skúseností ľahko predvídateľný.

 

opatovice328
Jednu věc vám ještě řeku, pane Campbelle. Za celou dobu mého pobytu v Turecku jsem nečetl v jejich novinách nic, co by urazilo ani moji zem, ani vládu v této zemi atd. Turek si dává vždy velice dobrý pozor, aby neurazil ani vás, ani vaší rodinu a ani lidi a věci kolem vás, o kterých si myslí, že jsou vám blízké. Turek si dává pozor dokonce i na to, aby vám neřekl něco nepříjemného, i když je to pravda. A vy tu sypete něco nepříjemného vůči Turkovi, a dokonce i vylhaného. Deprimující je, když se musíte začít stydět za národ, ze kterého pocházíte, a k tomu vy mě nutíte. O Davidovi ani nemluvě, to je ultralhář a také na něho SPD doufám doplatí.
opatovice328
Já se za to pozměnění jména omlouvám, všiml jsem si toho až dodatečně, nebylo to úmyslně. Ano, jsem plný emocí, já jsem něco v Turecku zažil a konkrétně ta noc toho puče, ta mi jen tak z hlavy nevymizí a vrátím se do ČR a tady samá lež, tak se ptám, proč? Komu jde o to, aby změnil skutečnost na nepravdu? Já nemám důvod o tom lhát. Jak jsem již napsal, tak půl roku před pučem rozpoutali v Turecku agenti CIA teroristické peklo, to se snad dá ještě na webu dohledat. Cílem bylo zopakovat puč z roku 1980, stejná sestava (CIA + turecká armáda), stejné cíle: shodit legálně zvoleného prezidenta a stejný postup: nejprve vyvolat chaos a strach a poštvat společnost proti sobě a pak zakročí armáda. Tentokrát dokonce s cílem prezidenta zavraždit. Do hotelu v Marmarisu odjelo komando 7 vojáků ho zavraždit. Údajně půl hodiny před příchodem komanda Erdogan z hotelu odešel, samozřejmě na základě varování z Iránu, to byl nakonec také důvod, proč se část pučistů už do puče potom nezapojila, protože Erdogan měl zemřít a on nezemřel. Můžete si myslet, co chcete, ale vraždit legálně zvoleného prezidenta, s tím slušný člověk nemůže souhlasit. Erdogan do dneška se nedokáže srovnat s jednou věcí, on přece dělal vše, co po něm USA chtělo, cvičil teroristy a posílal je do Sýrie, tak proč ho chtěli USA oddělat? On teprve tehdy pochopil, co je to za mentalitu ti Anglosasové, bezcharakternost a připravenost kdykoliv podrazit. Myslím, že to komando 7 vojáků pak zdrhlo do Řecka a Turecko žádalo o jejich vydání, samozřejmě, že je Řecko nevydalo. Ještě k té emigraci, ano, jak jsem řekl, Erdogan stál plně na straně USA a NATO pokud se týká rozbíjení Sýrie, jenže když Rusko obrátilo průběh války v Sýrii a Erdogan se přesvědčil o zrádnosti Anglosasů a obrátil se spojenecky, tak mu najednou zůstalo v Turecku 3 - 4 miliony utečenců a všichni ti "kamarádi", co mu tam vozili do Turecka ty teroristy z celého světa, se najednou začali tvářit, že s tím nemají nic společného, "Erdogane, to je tvůj problém, nás s tím neotravuj, my o Sýrii již nechceme slyšet". Nezdá se vám, že ten Erdogan má nakonec pravdu? Společně jsme vozili teroristy do Turecka a do Sýrii, tak je to problém nás všech a ne, že to vyžere jen Turecko. Naštěstí on již pochopil tu evropskou mentalitu a tak se nehodlá jen tak nechat ukonejšit a dělá správně, zase by ho podvedli. Já osobně Turkům Erdogana závidím, on už dnes se sebou nenechá mávat a dělá si svou vlastní nezávislou politiku, politiku, která má za cíl Turecko zviditelnit a prosadit ho jako významnou regionální mocnost. Může mu to mít někdo za zlé? On to dělá pro dobro tureckého národa. Ted´pro srovnání, Bohůš Sobotků "a zeptejte se Merkelové, co by chtěla v tom mém projevu slyšet". A Babišova ricinová aféra, kdy český národ prezentoval před světem jako americké děvky, tak takto hluboce by už dnes Erdogan neklesl a to Turkům závidím.
campbell

Děkuji Vám pane Kelnare za reakci na příspěvek. Vážím si Vašeho zamyšlení a reakce, které mi mimo jiné umožňují upozornit na skutečnost, že jste při psaní odpovědi s pravděpodobností hraničící s jistotou podlehl emocím: Nejenom co se týče obsahu. Opakovaně jste napsal nesprávně i mé jméno. Nehledě na uvedené, Vaše reakce přispívá k plnění cíle příspěvku: vyzvat popsáním skutečností a otázkami k zamyšlení, reakcím a různorodému obohacení čtenářů. Současně mi reakce nabízí možnost Vás ujistit, že mě nikdo neřídí, neplatí, ani jinak nepodporuje. Pokuste si představit, že nehledám pravdu. Ani v příspěvku, který nemá nic  společného s kampaní proti Turecku. Proto  se vždy rád omluvím, když je mi faktologicky nebo jinak dokumenty v originále (!) dokázáno, že se mýlím. V mém věku a se získanými zkušenostmi se to bohužel stává ne tak často, jak bych si přál. Snahy změnit minulost nebo procesy, které již probíhají, s pomocí účasti na protestech plných emocí a propagandy nikdy nic dobrého společnosti nepřinesly. Proto jste mě na takových akcích nikdy neviděl a neuvidíte. Přeji Vám vše dobré, především zdraví.

Supman

Při vší úctě pane Kelnare, z Vašeho komentáře a faktu, jak dlouho jste v Turecku žil lze spíše vypozorovat inklinaci k "Stockholmskému syndromu". Nechcete asi popírat roli Erdoganova režimu ve válce v Sýrii, obchodování jeho rodinných příslušníků s kradenou ropou, stejně tak podporu Islámskému státu jak v Sýrii tak v Libyi a podporu "válečné" migraci... Pro Evropu a Vaší zemi (pokud za ni tedy považujete ČR) z Erdoganových aktivit nic pozitivního nevyplývá. Situace ve "středomoří" je jistě velice komplikovaná a o množství mnohdy protichůdných zájmů jak velmocí, tak i lokálních hráčů není nouze. Ale pochybuji, že budoucnost a prosperita evropského prostoru je zrovna to, o co Erdogan a jeho režim usiluje...

opatovice328
Ještě bych rád podal vysvětlení, proč se tu rozjela ta nízká a lživá a nenávistná kampaň proti Turecku. Nejde tu o emigranty, nejde tu ani o ochranu nijakých křesťanských svatyň v Turecku, nejde tu ani v zásadě o ochranu Kurdů, kteří se sami terorismu v Turecku dopouštějí, ten hlavní důvod nenávisti některých lidí v ČR proti Turecku je jeho principiální postoj k ochraně práv Palestinců proti židovské zvůli na okupovaných územích. Turecko je nejsilnějším podporovatelem zájmu Palestinců na Středním východě a od té doby, co vtrhlo židovské komando na tureckou lod´ Mavi Marmara v mezinárodních vodách a zabilo tam něco kolem 10 Turků, jsou vztahy mezi Tureckem a židovským státem špatné. V tomto prosím hledejte důvod nenávistné a nízké kampaně některých lidí v ČR proti Turecku a součástí tohoto dehonestačního postupu proti Turecku jsou i lži o 15.7.2016. Zde máte to, co bylo nachystáno v Turecku, kdyby se býval puč podařil: https://www.denik.cz/ze_sveta/v-turecku-odsoudili-na-dozivoti-vudce-puce-z-roku-1980-20140618.html
opatovice328
Pane Cambelle, do dneška jsem si vás celkem i vážil, ale to, co jste tady zplodil v tomto článku za manipulativní materiál ve stylů Davida, z toho je mi nevolno. Já jsem v Turecku prožil 18 let svého života a něco o této zemi vím. Byl jsem v Turecku v době protestů na Taksimu v Istanbulu a zažil jsem tam i ten vojenský převrat, který tam organizovalo americké CIA. Do dneška si pamatuji tu noc, kdy vojenské letouny házely bomby na střed Ankary a vy si říkáte, kdy to hodí vám na hlavu. O tom, kdo organizoval tento puč, není nejmenších pochyb, proto také nemůže USA nikdy vydat Gullena do Turecka, protože by nakonec vyšlo na povrch, že ten puč byl řízen z CIA. Byl to stejný stát a stejná organizace, která provedla převrat na Ukrajině. Chcete snad tvrdit, že si puč na Ukrajině zorganizoval Janukovič sám? Ten puč by neúspěšný díky Putinovi, zkrátka špatná práce CIA a okamžitě po tomto puči se začaly šířit tyto nesmysly, že si to připravil Erdogan sám. Když víme, kdo ten puč organizoval, tak si snad i můžeme vyvodit, kdo tu vypouští tyto nesmysly. Ten puč byl organizován z letecké základny NATO v Incirliku, a pravděpodobně v organizaci puče hrálo aktivní roli i Německo, protože krátce po puči pak Erdogan z této základny vyhodil německé vojáky. A vy se tu ptáte, proč je celá Evropa proti Turecku? No protože Erdogan překazil plány NATO a plány několika západních rozvědek. Proč ten puč dopadl tak, jak dopadl? Protože ten puč byl plánován na nedělní ráno ve 3 hodiny, ale díky Putinovi se o tomto puči dozvěděl Erdogan snad něco kolem 19,00 hod. v sobotu večer a začal provádět protiopatření. Když už se to provalilo dříve, že ten puč má vypuknout, tak už se pak řada vojáků do toho nepustila. Zní toto logicky, aby to průměrně inteligentní člověk byl schopen pochopit? Podle mě ano. Ten puč měl přípravnou fázi, kdy byl zájem ze strany CIA vyvolat v Turecku chaos a tato vlna bombových útoků proti vojákům i proti obyvatelům země začala v období tak půl roku před vlastním pučem. Zde máte příklad ze série bombových útoků jeden organizovaný Kurdy: https://cs.wikipedia.org/wiki/Teroristick%C3%BD_%C3%BAtok_v_Anka%C5%99e_(b%C5%99ezen_2016). Pane Cambelle, myslíte, že i tuto vlnu teroru a zabíjení civilistů v Ankaře organizoval Erdogan? Pane Cambelle, nepište o tomto tématu, nic o něm nevíte, vzbuzujete jen podezření, že vás řídí stejná organizace, která se podílela na organizaci tohoto puče. Ty tisíce jako by propuštěných z práce v Turecku, k tomu se dá říci jen jedno, kdyby ten puč uspěl, tak zase ty desetitisíce propuštěných a zavřených lidí (a zřejmě i umučených) by byly z opačně strany. Tím, že Erdogan vysbíral tyto agenty CIA v Turecku, tím také skončily bombové útoky proti civilistům. Udělejte pro mě něco, vygooglujte si puč v Turecku v 80. letech 20. století, taktéž puč organizovaný CIA, tam se dozvíte, co by bývalo následovalo poté, kdyby ten puč uspěl. Že vám tak leží u srdce ta mešita v Istanbulu. Když zde v Praze demontoval Kolář Koněva, kdo z vás „moralistů“ tam protestoval? Já ano, ale nepotkal jsem tam ani vás a ani Davida. Ohledně Kypru, vy byste si ještě podle vzhledu dokonce mohl pamatovat, kdo tenkrát na Kypru tu krizi, která vedla k rozdělení Kypru, spustil, já si to pamatuji. Ano, byli to Řekové, jim může dnes Kypr poděkovat za to, že je rozdělený.