Je NEPŘÍČETNÝ Zeman, nebo Fischer?

radim valenčík 20
23.7.2021 11:21
Kauza Zemanovy "nepříčetnosti" skončila tak, jak skončila a jinak ani nemohla.

"Závěr je takový, že podklady senátního výboru pro zahraniční věci nejsou dostatečné k tomu, abychom doporučili plénu Senátu jednat o možnosti prohlásit Miloše Zemana neschopného vykonávat svůj úřad," řekl v úterý Zdeněk Hraba, předseda senátní komise pro Ústavu ČR.

Viz: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senat-komise-zeman-prezident-pricetnost-vrbetice-rozhodnuti.A210720_102406_domaci_brzy

Četl jsem povícero komentářů k této kauze, ale to hlavní jsem v nich nenašel: Jak je to s tou nepříčetností a kdo je vlastně nepříčetný?

Připomeňme si (na některé věci se prostě nemá zapomínat):

Návrh připravil na začátku června senátní bezpečnostní výbor. Zeman podle předsedy výboru Pavla Fischera ve svých výrocích mimo jiné z kauzy Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu."Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod," uvedl Fischer. Výbor podle Fischera čerpal se Zemanových veřejných výroků. Předseda výboru poukázal mimo jiné na Zemanovo opakované prohlášení, že vyšetřovacích verzí výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 je více.

Viz: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-pricetnost-prezident-neschopnost-fischer-senat-vybor-jednani.A210616_100631_domaci_misl

Já si také myslím, že vysvětlení toho, co se odehrálo ve Vrběticích je více. Dokonce si na rozdíl od Zemana myslím, že přinejmenším první výbuch (vyvolaný předcházejícím požárem) sloužil k zamaskování stop po obchodu se zbraněmi (nikoli jen Zemanovo "manko"), patrně i v návaznosti na mezinárodní terorismus. Proto se tak dlouho nic nevyšetřilo a významné instituce i jejich představitelé (někteří z nich patrně vydíratelní) se zapojili do tohoto svinstva. Podrobně jsem to rozebral v Aktuální reflexe doby: Ke kauze VRBĚTICE a Bidenova vrbětická tečka? Ne. Vykřičník!.

Tak to jsem i já podle senátora Fischera (předsedy bezpečnostního výboru!) nepříčetný. Domyslete, k čemu vlastně došlo, komu se dostaly do rukou nebezpečné hračky. Jak daleko jsme od toho, aby významné ústavní funkce byly zneužívány k zavírání lidí do blázinců. V lepším případě je nepříčetný sám senátor Fischer. V horším případě podporuje brutální potlačování lidských práv, jaké nemá ve světe obdoby. Odvolával by ze zvolených funkcí na základě prohlášení někoho nepříčetným a normální lidi patrně zavíral. Nebo máte někdo jiné vysvětlení?

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Dobře si pamatuji, jak byl onen Senilát vytvořen jako úložiště českých poslanců, kteří přišli rozdělením Československa o chlebíček. Nakonec se ukázalo, že to byla pouze léčka. Celé tři roky byla tato křesla volná - A NIC SE NESTALO.

Rád bych věděl, který mudrc tehdy přišel na to, že se bude Senikát obnovovat po třetinách. Tím pádem se složitějším stala možnost velmi efektivní a potřebná: TO JEST SENILÁT ROZPUSTIT. Také proto, že se ukázalo, že to vůbec není nějaká "pojistka demokracie", jak se to  propagovalo.

Slovensko má velmi podstatnou část občanů maďarské národnosti a velmi podstatnou část občanů rómského původu. Tady bych neřekl ani slovo. Ale bratři Slováci vědí co dělají.

Není to tak dávno, co řešení, jak rozpustit Senilát navrhl prezident republiky, pan Miloš Zeman. A to tím, že by jim neustále krátil dotace. Určitě se nedivil, když právě část senilátorů navrhla prozkoumat, zda prezident nemluví natolik "z cesty", že by jej mohli z Hradu odvolat. Bohužel si nepřečetli Ústavu a nevšimli si, že prezident se u nás volí VŠEMI DOSPĚLÝMI OBČANY. Ostatně si dobře pamatujeme, že Miloš Zeman dopředu prohlásil, že do prezidentských voleb půjde pouze když to budou právě volby všemi dospělými občany. 

Do té doby si pamatujeme, jakým spletencem byla volba pomocí pánů poslanců a senilátorů. Mám v živé paměti, jak volby dopadly jinak, když se doslova schovala jedna nejmenovaná paní na Kutnohorsku...... 

Neříkám, že úplně všichni senilátoři jsou senilní. Moc se mi líbill bývalý předseda, který náhle a předčasně zemřel. Lepší "náhradu" ze něj jsme si opravdu nemohli přát....  

MÁM JEDNO PŘÁNÍ. Spíš je to logický požadavek.

A TO, ABY SE SENILÁT PANU PREZIDENTOVI MILOŠI ZEMANOVI OMLUVIL !!!

antoninsebek

 

MÁM JEDNO PŘÁNÍ. Spíš je to logický požadavek.

A TO, ABY SE SENILÁT PANU PREZIDENTOVI MILOŠI ZEMANOVI OMLUVIL !!!

cernik

Kde se to má podepsat?