Mnoho povyku pro nic aneb německá vládní krize

německo koalice
9.7.2018 08:01
Německá vládní krize, která vznikla po sto dnech ustavení velké koalice křesťanských stran CDU/CSU a sociální demokracie se rozhořela po té co spolkový ministr vnitra, šéf bavorské CSU Horst Seehofer spojil svůj další politický osud se svým plánem hermeticky uzavřít německé hranice před nelegálními imigranty. Pokud se mu to nepodaří prohlásil 69letý politik je připraven složit vládní i stranickou funkci.

Toto rozhodnutí padlo po desetihodinovém jednání vedoucího grémia bavorských sociálů v Mnichově, kde obdržel jednoznačnou podporu. Ve stejnou dobu zasedalo v Berlíně vedení CDU, které naopak odmítlo Seehoferovy návrhy a plně se postavilo za svou předsedkyni Angelu Merkelovou. Ta obhajovala svůj postup, že se jí podařilo těsně předtím v Bruselu prosadit zásady postupu vůči imigrantům na základě dobrovolnosti jednotlivých zemí Unie a zrušit usnesení o zavedení povinných kvót jakož i jejich navracení do zemí Unie odkud do Německa přišli. Zdůraznila přitom nutnost dále jednat s CSU a zabránit možné roztržce mezi sesterskými křesťanskými stranami. Výsledkem dalších jednání bylo dosaženo kompromisem mezi oběma křesťanskými stranami založit tranzitní centra na území Rakouska kde bude rozhodnut o dalším osudu uprchlíků po důkladném prozkoumání jejich žádostí o vstup do Německa.

Německé policejní odbory zhodnotil kompromis sesterských křesťanských stran CDU/CSU o zřízení tzv. tranzitních center pro uprchlíky za vzdušné zámky. Podle názorů policie překročením hranic je vstup do země teprve dokonán a před tím nemůže existovat nějaké zvláštní území. Navíc toto nelze vázat pouze na hranice s Rakouskem, když na druhé straně hranice z Belgii a Nizozemskem jsou zcela otevřené. Pochybnosti o tom projevila i sociální demokracie, která se skepticky dívá na tranzitní centra takže následné jednání koaličních špiček skončilo bez dohody. Generální tajemník SPD Lars Klingbeil, místopředsedkyně Malu Dreyerová a další straničtí představitelé se přímo postavili proti jejich zřízení, protože nechtějí vidět uprchlické rodiny za střeženými ploty jako v USA Řada politiků spolkových zemí přitom pochybují, že bez předchozího projednání se zeměmi, kterých by se týkalo jejich prostřednictvím vracením imigrantů , nelze považovat kompromis za reálný.

Horst Seehofer jel proto minulý ve čtvrtek do Vídně, aby vysvětlil návrh na zřízení transitních center na německo- rakouské hranici. Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz však odmítl jednostranné kroky Německa na úkor své země a upozornil že je připraven jednat o odmítnutí uprchlíků, ale nikoliv na vlastní náklady. Seehofer za této situace ubezpečil , že Německo nepodnikne při řešení druhotného pohybu migrantů přes společnou hranici žádné jednostranné kroky na úkor Rakouska. Obě země naopak spojí síly, zastavit nelegální migraci do Evropy a domluvit opatření k zastavení pohybu migrantů po území EU. Během tohoto týdne se tento problém projedná na jednání ministrů vnitra zemí EU v Innsbrucku a na setkání ministrů vnitra Rakouska, Itálie a Německa .

Kvůli Seehoferovým návrhům přijel do Berlína maďarský premiér Viktor Orbán, který se zde názorově střetl s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta prohlásila při jednání, že Evropa se nemůže odvracet od utrpení a pomoci těm, kteří to potřebují. Podle Orbána, ale Evropa prokáže humanitu, když nebude utečence lákat, uzavře hermeticky své hranice a bude pomáhat zemím, odkud migranti přicházejí.

Ještě před zahájením dalších jednání strany velké koalice se dohodly, že tranzitní centra nebudou zavedené a místo toho se urychlí přímo na území Německa o možném přijeti imigrantů, nebo jejich vypovězení což současné zákony umožňují. Do konce roku bude přijat nový imigrační zákon, který zpřesní postup v této otázce. Dohoda na souboru příslušných opatření ke zpřísnění migrační politiky uvítala šéfka sociálních demokratů Andrea Nahlesová. Zdůraznila, že především shoda na rychlejším vracení migrantů do země Uniie, kde se poprvé zaregistrovali a urychlené řízení s osobami, které nemají nárok na azyl odpovídají pětibodovému plánu strany na řešení tohoto problému. Podstatné přitom je, že nebudou vytvářeny žádná centra. Vicekancléř, místopředseda SPD, Olaf Scholz přivítal koaliční shodu s konstatováním, že skončilo politické letní divadlo a bude možno opět pracovat. Jak poznamenal jeden renomovaný komentátor ze střetu, který dosahoval dramatických politických rozměrů se stala shakespearovská fraška „Mnoho povyku pro nic“.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

capin

Stačí se podívat a zjistit si, kolik německých spolků a institucí, spolu s českými kolaboranty, působí ve veřejném životě v Česku! Je to slušná sebranka. Pracuje na přepisu historie, i ohledně výsledků druhé světové války. Nejen že jsou Němci obecně jako národ tupí, jsou i nebezpeční a schopni zničit nejen Česko, ale i Evropu. Čeští kolaboranti s těmito spolky účinně spolupracují na překreslení historie působení Německa i vůči Čechům. Jsou schopni, a hlavně s nadšením, vnutit Česku tu migrantskou invazní sebranku, nebo její část, kterou si pozvala do Německa svazačka z bývalé NDR Merkelová.

Roland Olbert

Jak již kdysi dávno, prohlásil bývalý americký prezident : "V politice se neděje nic náhodou. Pokud se něco stalo, můžete si být jisti, že se to tak chtělo."

Sledovat současnou politickou scénu v sousedním Německu, to je pokrytecká show, kde hlavní postavy prosazují něco jiného, než co už je  nastartováno v roce 2015 a v realitě se dělá  vše proto, aby to pokračovalo, ale jinak zabalené pro prostoduchou německou veřejnost.

A není samozřejmě vůbec náhodou, že kurz, který prosazuje německá kancléřka, podporuje  levice, prezentována takovou sebrankou, jako jsou  němečtí  Zelení a Antifa. 

Německá socdem ztrácí výrazně podporu svých disciplinovaných voličů, neboť šéfová A.Nahles s charizmatem sveřepé domovnice a podržtaška O.Scholz, se zmohli vůči  návrhu Seehofera pouze na  blablabla..., což jejich voliči nijak neocenili.

Takže je v průzkumu na konci minulého týdne  SPD na 17%,  stejně, jako nenáviděná  AfD.  Weiter so !