David Rath: Paraziti

david rath 2
29.9.2018 13:06
Slovy klasika: ,, Transparenti všech zemí polibte mi pr.el" .Transparency international, tedy mezinárodní průhlednost udělila České suverenitě, za kterou kandiduji jako nezávislý kandidát, známku ,,dostatečnou" - 4 za nedostatek informací o placení senátní kampaně.

Na celé věci je zajímavé, že jim asi vůbec nedošlo, že kampaň si děláme sami. Ono se vlastně ani o žádnou politickou agitaci nejedná. Jde nám o to uchránit nemocnici v Litoměřicích před privatizací do rukou Penty a o záchranu roudnické nemocnice před stejným investičním dravcem. K tomuto účelu sbíráme podpisy pod peticí.

Nemáme billboardy, nepořádáme koncerty a večeře ani nerozdáváme koblihy. Plánujeme rozdat pár pomerančů jako protipól nezdravým a přeslazeným koblihám, smaženým nejspíš na palmovém oleji, pokud tedy nezbyl ten řepkový.

Transparenti za miliony z našich daní se fakty netrápí. Jsou typickou parazitickou neziskovkou. Platí je EU, hodně i česká ministerstva a trochu i USA. Jen zlomek darů dají soukromníci. EU a ministerstva jsou štědrá a věnují miliony. Ty pak transparenti vyplácí sami sobě, tedy promiňte za vlastní činnost, kterou definují jako boj s korupcí.

Teď se dostáváme k základní otázce - k čemu jsou tzv. neziskovky, když dělají to, co je náplní práce státu, případně médií? Chápu princip prospěšnosti občanské společnosti, kdy se lidé sdružují a snaží se něčeho dosáhnout. K tomuto cíli pak i získávají prostředky od soukromých dárců. Známkou degenerace občanské společnosti je současný stav, kdy neziskovky žijí výhradě z daní a stávají se tak jakousi součástí státního úřednického molochu. Mají oproti úředníkům však velkou výhodu. Ti většinou musí chodit do práce, zatímco neziskovkáři si mohou celý den prosedět v kavárně nebo doma v posteli a nikdo se jich neptá.

Stát platí úředníky,policisty, prokurátory, kteří mají v popisu práce potírat korupci. K tomu si ještě stát platí úředníky na volné noze z neziskovky TI. Jako daňový poplatník v tom nevidím žádný smysl, ba naopak místo nezávislé občanské organizace je tu další státem placený aparát. Situace je o to horší, že se snaží tvářit jako nezávislá, čistě občanská iniciativa.

Stát by se měl konečně sám začít chovat jako dobrý hospodář a utnout penězovody těmto kvaziobčanským sdružením. Všechny nás stojí ročně asi 14 miliard. Za to bychom postavili 14 menších nemocnic nebo opravili všechny chátrající kulturní památky. Místo toho se za stovky milionů produkují kavárenští mudrcové. Nic proti nim, i ti mají ve společnosti své důležité místo, ale ať si na své mudrování opatřují peníze jinde a ne ve státním rozpočtu.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.