Proč zapomněli na Beranův boj za Husa?

kardinal beran
21.4.2018 21:18
Tak jsem narazil na jedinou zmínku o zásadní roli Berana ve změně názoru Vatikánu na odkaz Mistra Jana Husa:

"V proslovu ke svobodě svědomí řekl Beran mimo jiné toto: Tak se zdá, že i v mé vlasti katolická církev stále trpí pro to, co bylo v minulosti jejím jménem vykonáno proti svobodě svědomí, jako bylo v 15. století upálení kněze Jana Husa nebo v 17. století vnější donucení velké části českého národa, aby zase přijal katolickou víru.

Podle historika a religionisty Víta Machálka to bylo právě na Beranův podnět a v souvislosti s jeho připomenutím Jana Husa, že do deklarace o náboženské svobodě byla zařazena slova, že člověk je mravně zavázán hledat pravdu a přidržet se poznané pravdy a podle jejích požadavků zařídit celý svůj život. "

Napsal to Ivan Štampach, kterému tímto za to děkuji (ne vždy se s ním shodnu, ale v tom podstatném snad ano), viz?

http://denikreferendum.cz/clanek/27455-poznamka-k-dovezeni-ostatku-kardinala-berana

Nechápu, jak je možné, že za celý den celý mediální mainstream se o tomto zásadním přínosu Berana nezmínil.

A nejvíc mě zklamal (od něj bych to opravdu nečekal) kardinál Duka. V jeho projevu ani zmínka mezi řádky:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Dominik-Duka-Pastyrsky-list-k-translaci-ostatku-kardinala-Berana-531118

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/180421vitej-doma-josefe-berane

apod.

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Kardinál Josef Beran si zaslouží naši úctu za svůj postoj a činnost za války, za které  byl vězněn v koncentračním táboře v Dachau. Také jeho obrana církve a věřících po Únoru 1948 byla v souladu s jeho postavením. Jeho přesvědčování vatikánských špiček ve prospěch změny ve vztahu k mistru Janu Husovi je a zůstane velmi záslužné. Bez ohledu na názorovou rozdílnost se jedná velkou postavu našich dějin, která si zaslouží prezidentské uvítání při návratu do rodné země.

novotny

To se zřejmě dnešní církvi nehodí. Zajímavá informace je, že při rozhodování o převezení ostatků kardinála Berana bylo cca 50 % představitelů církve proti - větší pocta je být pohřben ve Vatikánu, to tehdy dotyčný nemohl vědět, že tak dopadne, když psal poslední vůli, kde požaduje pohřbení v Čechách.