Richard Seemann: Německo potřebuje Rusko jako partnera

nemecko rusko
1.4.2018 09:46
Mezi diplomaty, kteří musí opustit Rusko jsou také čtyři Němci. Oznámil to nový německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas. Současně prohlásil, že Německo je připraveno pokračovat v dialogu s Ruskem. Naše reakce na případ Skripala byl politický signál nutně přiměřený jako solidarita k Velké Británii. Potřebujeme ale Rusko jako partnera pro řešení regionálních problémů, pro odzbrojení a multilaterální pořádek, prohlásil sociálně demokratický šéf diplomacie. Obdobně jako u ostatních zemí, které vypověděly ruské diplomaty byl informován německý velvyslanec v Moskvě Rüdiger von Fritsch. Na ruském ministerstvu zahraničí potvrdil zájem své země na dialogu a žádal odpovědi ruské vlády na otevřené otázky, které by vytvořily jasno zřejmě nervovým plynem otráveného Sergeje Skripala a jeho dcery.

K celému případu zaujal stanovisko koordinátor spolkové vlády pro spolupráci s Ruskem a zemí východní oblasti Gernot Erler. Tento 73letý sociální demokrat patří mezi nejzkušenější odborníky pro zahraniční politiku. Byl až do loňského roku třicet let poslancem Bundestagu, v letech 2005 až 09 státním ministrem v zahraničním úřadu spolkového ministra. Vypovězení čtyř ruských diplomatů označil za nevyhnutelnou vyplývající ze zaujetí solidarity s Velkou Británii. Označil však za falešnou cestu, kdyby Německo vyvíjelo nějakou zvláštní roli, protože spolková kancléřka Angela Merkelová stojí pod tlakem a musí ukázat solidaritu s Velkou Británii. To je sice v pořádku, ale musí to být spojeno s úsilím neroztáčet eskalaci . Hlavně je znepokojivé, že nikdo zatím přesně neví jak se vlastně dále chovat v této situaci a jak tento nebezpečně se vyvíjející proces zastavit, zdůraznil Erler .

Místopředseda Sociálně demokratické strany Německa Rolf Stegner patřící k levicovému křídlu, přitom kritizuje postup západních zemí vůči Rusku. Vypovídáním diplomatů byla dána do pohybu eskalovaná kaskáda, která může způsobit mnoho škod. Hlavně však musí být předloženy jasné důkazy, že Moskva je odpovědna za útok, zdůraznil Stegner.

Oproti tomu křesťansko demokratičtí evropští politici kritizují řadu zemí Evropské unie, mezi nimi Rakousko, že se nepřipojily k vypovídáním ruských diplomatů. Euro poslanec CDU Elmar Brok prohlásil, že výmluva Rakouska na neutralitu je absurdní a David Mc Allister vyžaduje aby ukázala svou plnou solidaritu.

Rakouská spolková ministryně zahraničí Karin Kneisslová rozhodně odmítla mezinárodní kritiku své země. Jsme bezpochyby součástí Západu, prohlásila bezpartijní Kneisslová, která zastupuje v koaliční vládě pravicově populistickou stranu Svobodných. Chce především, aby bylo plně osvětleno kdo je vlastně viníkem.

Samotný lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz přitom nezakrývá, že chce s Ruskem udržovat dobré styky což potvrdila jeho cesta začátkem března do Moskvy. Jde mu především být stavitelem mostů mezi Východem a Západem s cílem upevnit vzájemné vztahy. Na okraji vrcholového zasedání Unie v Bruselu prohlásil, že nechce k vůli Sergeji Skripalovi vypovídat ruské diplomaty. Jsme mínění, že je důležité udržovat diplomatické kanály pro vzájemný dialog. Máme jasný postoj vůči Rusku a pokud něco zaviní, pak najdeme přiměřená slova jak to odsoudit.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Guardian píše : Novičok stmelil Európu a brexit se teď zdá absurdní. 

Myslíte tým Rakúsko, Slovensko, Srbsko, Bulharsko ? Postoj týchto štátov nemá zásadný vplyv na aktuálnu situáciu. Príde čas, keď im to spočítajú. Tlak na rebelujúce štáty príde skôr, či neskôr. 

Každý štát v Európe robí zahraničnú politiku takú, akú mu dobrovoľné členstvo v EÚ a NATO dovoľuje.

Priznám sa, že nie všetkému vo vašej odpovedi , som rozumela. Preto je možno moja odpoveď tak trochu od veci.

zbynek-fiala

Paní Vernarská, myslím, že děláte chybu, když nerozlišujete reakce našich sousedů od dalších západních zemí. Na rozdíl od vás považuji tento rozdíl za zásadní a neměl by naší zahraniční politice (dá-li se teď o něčem takovém vůbec mluvit) unikat. K tomu si ještě dovolím poznámku, která možná zní banálně, ale větší pozornost konkrétním reakcím sousedních zemí usnadní realizaci základního cíle zahraniční politiky, a sice, aby sledovala zájmy vlastní země. Nestačí sledovat zájmy vlastních politiků. 

Dona

Všetci politici EÚ a NATO, a ich satelity,  používajú tú istú mantru : ....... ale treba s Ruskom komunikovať.  Touto mantrou ohlupujú hlúpych, zakrývajú skutočné plány a ciele. Ako argument pre komunikáciu používajú tie isté floskule : odzbrojenie, regionálne konflikty, terorizmus.....Potrebujú Rusko len v jednom smere, pritom ho chcú hospodársky a politicky zničiť. Pritom pripravujú pôdu na vojnový konflikt s Ruskom, pripravujú scénar pre bojkot majstrovstiev sveta vo futbale, všemožne podporujú Ukrajinu a Pobaltie s Poľskom.....proti Rusku. Ak sa to spočíta, tak Rusko by už nemalo vôbec dôverovať a komunikovať so zvyškom Európy - pokiaľ má svoju národnú hrdosť a sebaúctu.

EÚ a NATO majú eso v rukáve proti Rusku - a to obchod a ekonomiku. Vedia, že ekonomika nedovolí spretŕhať všetky povrazy, ktorými sú štáty navzájom pospájané. V prípade Ruska je to naviac ropa a plyn. Týmto držia Rusko pod krkom. A preto si čím ďalej, tým viac voči Ruskej federácii dovoľujú : všetci proti jednému. 

Servilita, ktorá vládne v Európe, dosahuje obludné rozmery. Podlosť a zákernosť  ovládla diplomaciu. Sme na najlepšej ceste dokončiť svoju degeneráciu.