Sociální demokraté drtivě vyhráli ve Vídni

ludwig viden
12.10.2020 11:35
Nedělní volby do zemského vídeňského sněmu a městských okrsků podle předběžných výsledků vyhrála přesvědčivým způsobem Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ). Není pochyb o tom, že její 59letý starosta Michael Ludwig tak obhájil své místo.

Ve sto členném sněmu získala SPÖ čtyřicet sedm mandátů a z dvaceti tří okrsku až na jeden všechny, o který usiluje lidová strana ÖVP. Ta se stala druhou nejsilnější stranou, když postoupila ze čtvrtého místa a obsadila dvacet mandátů, na místo Svobodné strany Rakouska. Ta ztratila dvacet pět mandátů a nyní jich má pouze devět. To je stejně jako liberální NEOS. Koaliční Zelení posílili a umístili se ziskem patnácti poslanců na třetím místě. Zcela ztroskotal Team HC bývalého předsedy Svobodných Heinze -Christiana Stracheho.

Volební účast na naše poměry byla vysoká a pohybovala se kolem šedesáti procent. Vzhledem k vysokému počtu korespondenčních hlasů voličů, kterých bylo čtyři sta tisíc a činí tak třetinu odevzdaných hlasů, konečné ohlášení výsledků bude ve večerních hodinách nebo v úterý ráno. V zásadě však by neměly mít již vliv a vést k převratným změnám. Podle voleních agentur půjde o „kosmetické úpravy“ maximálně.

Sociální demokraté si mohou na základě výsledků voleb vybrat svého koaličního partnera. Starosta Ludwig se nechtěl po vyhlášení předběžných výsledků vyjádřit komu dá přednost. Svobodné ovšem předem z jednání vyloučil. Zelení oznámili, že by rádi pokračovali ve spolupráci jako dosud. Lidovci a NEOS vyjádřili ochotu do koalice vstoupit. Koaliční jednání budou zahájena až v příštích dnech a mohou trvat i několik týdnů.

Jedná se o první velké volby od začátku koronavirové krize a od vytvoření tyrkysově zelené spolkové vlády lidovců se zelenými. Výsledek těchto voleb má nejen důsledky pro budoucí politiku v hlavním městě. Vyvstává řada otázek. Co volební vítězství starosty SPÖ bude znamenat pro situaci jeho strany v jejich vedoucích orgánech? Jak bude reagovat FPÖ na vysokou ztrátu hlasů ve vídeňských volbách? Zůstane hlavní město v pozornosti lidoveckého kandidáta Gernot Blümela a opustí své místo spolkového ministra financí na úkor zástupce starosty? Zůstane v tyrkysově zelené spolkové vládě všechno stejné, když bude ve Vídni znovu červeno - zelená koalice? A vsadila šéfka NEOS ve Vídni na správného nástupce? Na to odpoví teprve příští dny.

Bezesporu však úspěch SPÖ bude povzbuzením pro sociálně demokratické evropské strany, které se potýkají s problémy.

 

Foto: Lídr vídeňských socialistů M. Ludwig

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.