Zelenskyj „jen přehání“, nebo vědomě lže?

radim valenčík 20
16.6.2022 07:54
Protože jsem ve chvíli psaní tohoto textu nenašel přepis celého projevu ukrajinského prezidenta Zelenského, poctivě jsem vyslechl celý jeho projev pro Poslaneckou sněmovnu.

Myslím, že by si ho měl poslechnout každý (viz. odkaz pod článkem). Připomněl mně vyjádření téže osoby před nedávnou dobou v souvislosti s událostmi kolem Záporožské jadrené elektrárny. Cituje Zelenského slova:

"Evropa se musí probudit, protože největší jaderná elektrárna hoří kvůli neustálému ostřelování ze strany ruské armády. Ty tanky mají termovize, takže dobře vědí, na co střílí. Žádný stát nikdy neostřeloval jadernou elektrárnu. Poprvé v historii lidstva se někdo dopustil nukleárního terorismu".

Viz: https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/v-arealu-zaporozske-jaderne-elektrarny-vypukl-pozar-40389162

Tady si můžete poslechnout celé vystoupení Zelenského:

https://twitter.com/RJukneviciene/status/1499572529349988355?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1499576712501334016%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es4_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.novinky.cz%2Fclanek%2Fzelenskyj-rusko-spachalo-jaderny-terorismus-evropa-se-musi-probrat-40389163%3Fsection%3Dvalka-na-ukrajine

Vystoupení v české Sněmovně? Jako přes kopírák.

V širším kontextu zde: https://radimvalencik.pise.cz/10318-mainstreamovi-dezinformatori-nebo-informatori.html

A jak to bylo tehdy ve skutečnosti? Připomeňme si celý rozhovor s Drábovou pro Novinky (která zpočátku Zelenskému také naletěla a pak ho omlouvala):

Otázka: Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj varoval, že útokem na jadernou elektrárnu Rusové útočí na bezpečnost celé Evropy. Je pravda, že pokud by došlo k havárii záporožské elektrárny, tak se následky dotknou i dalších evropských zemí?

Odpověď Drábové: Pochopte, v jaké situaci Ukrajinci jsou. Nemůžeme se divit, že jejich prohlášení jsou emotivní. Protože volají o pomoc, tak jsou jejich slova někdy trochu přehnaná.

Otázka: Takže nejsme v bezprostředním ohrožení?

Odpověď Drábové: Může dojít k nepříjemné situaci, ale pravděpodobnost, že by dokázala ohrozit území České republiky je mizivá.

Otázka: Co je podle vás důvodem, že Rusové elektrárnu napadli a chtějí ji kontrolovat?

Odpověď Drábové: Do hlavy jim nevidím a spekulovat nebudu.

Otázka: Provádí Státní úřad pro jadernou bezpečnost nějaké častější kontroly měření úrovně radiace než dřív?

Odpověď Drábové: Máme radiační monitorovací síť, která pracuje 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Data jsou k dispozici online na našem webu, doufám, že nám ho zájem veřejnosti nezahltí. Nemáme zatím důvod na režimu nic měnit.

Celé viz: https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/ohrozeni-ceska-zaporozskou-elektrarnou-je-mizive-rika-drabova-40389189

A ještě jedna zpráva k tehdejší situaci:

"Po ruském útoku na záporožskou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny vypukl v pětipodlažním výcvikovém zařízení požár, který byl později uhašen. Ruské jednotky elektrárnu ovládly, na místě zůstávají zaměstnanci a kontrolují stav jaderných bloků. – Podle ukrajinských úřadů míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň."

Celé viz: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/jaderne-bloky-zaporozske-elektrarny-jsou-nedotceny-systemy-funguji-40389214

Myslíte si, že člověk, který tehdy doložitelně takto "přeháněl", si za obdobný projev zalouží potlesk ve stoje, nebo ti, co začínají věřit lžím se mění v nebezpečné fanatiky?

 

Zde je vystoupení V.Z.:  https://www.youtube.com/watch?v=P7PjD4yCYW8

 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Ukrajina zatajila, že v Záporožské jadrené elektrárně se našlo více než 30 tun plutonia k vojenským účelům a další jaderný matriál cca 40 tun. Přece si Ruzsko nenenchá u dveří vyrobit  jadernou bomobu proti Rusku a tak to z hlediska bezpoečnosti všechno ovdvezli - nemělo to tam co dělat -  a ztkoumají % obohacení. Takže Ukrajina jako neviňátko je zcela chybná úvaha a ta baba by to měla vědět !