Kuba bude vyrábět vlastní vakcínu

cuba vakcina
22.1.2021 15:24
Kubánci se chtějí chránit před covidem vakcínou vlastní produkce. Práce na vývoji vakcíny Soberana 2 jsou prý již v pokročilém stadiu.

„Jestliže všechno půjde dobře, bude v tomto roce celá kubánská společnost vakcinována,“ řekl ředitel „Finlay Immunization Institute“ Vicente Vérez. Portál Euronews uvedl, že v tomto týdnu kubánští vědci zahájili druhou etapu testů preparátu Soberana 2. Nyní by měla být testována na 900 osobách a pokud se ukáže jako bezpečná a účinná, v průběhu měsíce března bude vakcínou očkováno 150 tisíc dobrovolníků.

Jestliže se neobjeví žádné překážky, bude zahájena masová výroba tak, aby se vakcína ještě v prvním pololetí stala dostupná pro celou kubánskou populaci. V. Vérez také uvedl, že Soberana 2 by měla být přístupná i pro občany jiných států přijíždějící na Kubu.

Regionální představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) José Moya říká, že je velmi optimistický. Podle jeho vyjádření má Kuba více než 30 let zkušeností s produkcí vlastních vakcín, 80 procent celostátních vakcinací je prováděno vakcínami kubánské produkce.

V důsledku amerických sankcí od roku 1962 museli Kubánci rozvinout mnoho odvětví hospodářství, včetně farmaceutického průmyslu. Systém zdravotní péče je oceňovaný i v zahraničí a dnes ho na komerčním základě využívají občané USA i dalších států. 

Připomeňme, že v loňském roce to byla Kuba, která jako jedna z prvních vyslala do Itálie zdravotní personál, který Italům poskytl pomoc ve chvílích masově se šířící nákazy a úmrtí na Covid-19.

Na Kubě se koronavirus rozšířil minimálně, zjištěno bylo 19 122 nakažených, 180 lidí zemřelo.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.