Kurz předložil protiteroristický balíček

kurz 19
12.11.2020 10:25
Devět dní po teroristickém útoku v centru Vídně - který si vyžádal pět obětí a dvě desítky zraněných - zůstává nezodpovězeno, jak se vlastně dvacetiletý pachatel dostal s útočnou puškou do centra města. Závisí to například na tom, zda islámský terorista, který byl později zastřelen, měl komplice nebo jednal sám? Vídeňská policie ani ministerstvo vnitra dosud nemá k tomu žádné pádné důkazy.

Zůstává stále ústřední otázkou,  jak pronikl do centra města,  protože bylo  vyloučeno, že k tomu mohl použít metro.  Vyšetřovatelé se rovněž domnívají, že veřejnou dopravu, která je pod kamerovým sledováním, pravděpodobně nevyužil. Zbývá tedy taxislužba, protože policie nepředpokládá, že by s dlouhou zbraní chodil po ulicích plných lidí pěšky nebo v plném provozu jel na kole, které navíc nebylo nalezeno. Sice policie má k dispozici video,  na kterém muž sedící v autě  drží   mezi nohama obdobnou zbraň.  Není však jasné, zda toto  vůbec souvisí s útokem a není ani jasné,  zda bylo  natočeno ve Vídni nebo vůbec v Rakousku. Ministerstvo vnitra v této souvislosti  zatím neposkytlo  informace o videu uvedeném  ruskou televizní stanici RT, jehož kazetu  údajně vyšetřovatelé  zapomněli na jednom z míst incidentu. Vyšetřování  intenzivně pokračuje a ve čtvrtek bude představena speciální vyšetřovací komise pro teroristický útok v centru Vídně, která by měla vyjasnit, zda došlo k selhání státních orgánů. Spolkový ministr vnitra Karl  Nehammer  předem vyloučil svou rezignaci v důsledku  politické odpovědnosti na základě informací  prestižního zpravodajského časopisu „Profil“. Ten pojednával o možných souvislostech mezi atentátníkem a  Úřadem na ochranou ústavy. Podle aktuálního vydání zůstaly jeho otázky na ministerstvo vnitra nezodpovězené.

Zatím ve středu na mimořádné tiskové konferenci ve Vídni po islamisticky motivovaném teroristickém útoku ve Vídni spolková vláda představila nový protiteroristický balíček obsahující komplexní opatření. Zejména elektronické sledování možných podezřelých osob a jejich ubytování, které bude v kompetenci zvláštního nově vytvořeného protiteroristického státního zastupitelství. V jeho kompetenci bude  možnost odnětí rakouského občanství po odsouzení za terorismus nebo odnětí řidičského průkazu. Zpřísněny budou zákony o zbraních včetně doživotního držení  v detenčních ústavech v případě  terorismu.

Existují také plány přidat k trestným činům účinný boj proti nábožensky motivovanému extremismu tzv. politickému islámu. V této souvislosti má být také umožněno  snadněji uzavírat extrémistická sdružení a kultovní místa islámu v případě teroristické propagandy. Spolková vláda chce rozšířením zákona o  šíření extremistických myšlenek odebrat státní a finanční výhody muslimským spolkům.

Vicekancléř za Zelené Werner Kogler  zdůraznil, že balíček odkazuje na „všechny druhy teroru“ - včetně neonacistů. Současně  oznámil sestavení zvláštní  komise pro zjištění   správních a vyšetřovacích chyb před teroristickým útokem ve Vídni. Vražedný útok totiž ukázal, že  po uvěznění pachatelů hrozí společnosti obrovské nebezpečí. Proto se plánuje  zadržet zločince usvědčené z terorismu, i když si odpykají trest odnětí svobody, dokud nedojde k deradikalizaci - podobně jako v případě duševně nenormálních porušovatelů zákona. Tímto způsobem lze minimalizovat riziko ohrožení a lépe sledovat deradikalizaci. U odsouzených obecně se zvažuje elektronický sledovací náramek. Jedná se sice o zásadní zásah do občanských svobod, ale je to nezbytný krok k minimalizaci rizika hrozeb, dodal k tomuto oznámení kancléř S. Kurz.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.