Kurz uspořádal ve Vídni konferenci o vakcínách

sebastian kurz
17.3.2021 10:58
O konfliktu ohledně distribuce vakcín na úrovni EU v úterý diskutoval rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz se svými protějšky z Bulharska, České republiky a Slovinska Bojko Alexandrovičem Borisovičem, Adrejem Babišem a Janezem Janšou. Na pracovní schůzce ve spolkovém kancléřství ve Vídni na téma „Distribuce vakcín v EU“ se pak prostřednictím videokonference zúčastnili také předseda vlády Lotyšska Arturs Krišjānis Kariņš a chorvatský předseda vlády Andrej Plenkovič.

Ve společném dopise předsedkyni Komise EU Ursule von der Leyenové a předsedovi Rady EU Charlesi Michelovi pět předsedů vlád poukázalo na nerovnoměrné rozdělení. Kurz hovořil o „bazaru“, pokud jde o řídící výbor EU a vyjádřil podezření z podpůrných dohod s farmaceutickými společnostmi.

My jsme v prosinci opakovaně na Evropské radě mluvili o solidaritě prohlásil Andrej Babiš. Solidarita znamenala distribuci vakcín pro jednotlivé členské státy podle počtu obyvatel a cílem EU a jednotlivých zemí podle něj bylo do konce června proočkovat zhruba 70 procent obyvatelstva. V této chvíli to tak bohužel nevypadá, protože ten princip rozdělování je jiný - zdůraznil český premiér. Oznámil, že o tomto problému účastníci jednání budou diskutovat prostřednictvím videokonference s von der Leyenovou a Michelem. Rovněž další představitelé kritizovali současnou situaci s rozdělováním vakcín, které by měly být rozdělovány podle počtu obyvatelstva a zabránit tak vzniku politické krize jak zdůraznil slovinský premiér.

Je problematické, že si chudší země nemohou dovolit drahé vakcíny, řekl zástupce Komise EU v Rakousku Martin Selmayer. Pokud se to ukáže, pak celý tento dramatický vývoj může mít něco v sobě nedobrého. Zdůraznil, že členské státy vyvinuly mechanismus pro přerozdělování dávek vakcín a je to výsledek postupu, o kterém samy rozhodly a všechna rozhodnutí byla schválena všemi. Obvinění z vedlejších dohod a nedostatek transparentnosti byla odmítnuta Evropskou komisí, ale Evropská rada dosud na dopis nevydala oficiální odpověď. Během summitu EU má být tato situace kolem očkování opět na programu 27 hlav států a předsedů vlád EU.

Evropská komise doufá, že debata o vakcínách, kterou zahájil Kurz, povede k „velké kampani solidarity“ pro země, které zaostaly v dodávkách, jako jsou Bulharsko a Lotyšsko, prohlásil Selmayer a požádal, aby se každý den nehledalo její selhání.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.