Lotyšská Riga zbourá Památník osvobození

riga památník
12.5.2022 13:44
Lotyšský parlament dnes rozhodl ohledně změn zákona, které mají odstranit právní překážky k demolici Památníku osvobození od německých fašistických okupantů v rižském Parku vítězství.

Místostarosta Rigy Edvards Smiltēns v rozhovoru pro TV3  k tomu prohlásil, že pomník musí být zbořen nejen fyzicky, ale i v myslích lidí. Lotyšská státní policie do 31. srpna uzavřela obyvatelům přístup do pamětního komplexu a jeho okolí a vyslovila také zákaz parkování vozidel ve vymezeném okolí parku. Podle politika bude odstranění pomníku trvat několik měsíců.

Připomeňme, že rižská radnice nechala v pondělí od památníku buldozerem odstranit květiny přinesené v souvislosti s Dnem vítězství nad německým fašismem. V úterý potom došlo k incidenty, kdy nové květiny a věnec ničil vandal a byl zadržen občany.

Skutečností je, že pro mnohé Estonce je porážka Německa ve 2. světové válce zřejmě traumatickou otázkou, protože mnozí bojovali na straně fašistů v lotyšské divizi  Waffen-SS, která si   brzy získala přízeň Heinricha Himmlera,   a působili i v dalších kolaborantských jednotkách. Estonci se nemalou měrou podíleli také na vyvražďování Židů, mimo jiné i českých židů z transportů z Terezína.

Centrum Simona Wiesenthala, které  zveřejňuje hodnotící přehled o stíhání válečných zločinů v konkrétních zemích, se vždy kriticky vyjadřuje o Estonsku, ale také Lotyšsku, Litvě či  Ukrajině a  poukazuje na  nedostatek politické vůle  vést vyšetřování nacistických válečných zločinů.

O mnohém svědčí také pravidelné březnové pochody posledních veteránů lotyšské divize SS a jejich příznivců centrem Rigy. 

 

 

Psali jsme:  Riga: Buldozerem na květiny u památníku

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.