Merkelová oznámila tvrdý lockdown

merkel respirator
13.12.2020 14:31
Od 16. prosince do 10. ledna budou v Německu zavřeny obchody, jejichž provoz není nezbytný - oznámila dnes německá kancléřka Angela Merkelová. V posledních dnech se počet nově nakažených virem Covid-19 pohybuje kolem 20 000. Měkké uzavření mělo vliv na snížení pandemie, ale to nestačilo - řekl bavorský premiér Markus Söder. „Situace se vymkla kontrole,“ dodal.

Jak oznámila kancléřka, od 16. prosince do 10. ledna budou otevřeny pouze obchody, které jsou nezbytné pro každodenní život, stejně jako lékárny a banky.  Zavřeny budou také školy a někteří zaměstnavatelé budou muset pozastavit svou činnost nebo nechat své zaměstnance pracovat na dálku. Zavřeny budou všechny  kadeřnické, kosmetické a tetovací salóny.  Německý ministr financí Olaf Scholz oznámil, že vláda podpoří společnosti, kterých se tato rozhodnutí týkají, částkou kolem 11 miliard EUR měsíčně.

Do 10. ledna budou platit také omezení sociálních kontaktů, která omezí schůzky na pět osob z nejvýše dvou domácností, s výjimkou Vánoc, kdy bude moci zůstat spolu až 10 lidí. Toto omezení se netýká dětí mladších 14 let. Všechny bary a restaurace byly také uzavřeny po dobu šesti týdnů.  Spolková vláda   doporučuje, aby se občané zdrželi novoročních ohňostrojů. Prodej pyrotechnických výrobků má být zakázán, stejně jako jejich použití na rušných náměstích a ulicích, aby se zabránilo vytváření velkých skupin lidí.

Merkelová a Söder rovněž uvedli, že je příliš brzy předvídat, zda se německé ekonomice podaří znovu otevřít po 10. lednu. Připomněli, že nedávné počty nových infekcí a úmrtí se pohybovaly kolem rekordních úrovní a že stále více politiků bije na poplach.

V neděli ráno Ústav infekčních nemocí Robert Koch (RKI) hlásil 20 200 infekcí za posledních 24 hodin a 321 dalších úmrtí. Celkově se od začátku pandemie v Německu nakazilo koronavirem 1320716 lidí a 21787 lidí zemřelo.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.