Merkelová se snaží sjednotit boj proti Covid-19

Premiéři se dohodli s kancléřkou Merkelovou, že zpřísní požadavek nošení roušky které zatím platí celostátně jednotně pro obchody a veřejnou dopravu, v rizikových oblastech pro vybrané ulice a také veřejné budovy, pokud zde nesedí pracovníci na svém pracovišti. Počet účastníků oslav má být omezen na 25 osob na veřejnosti a 15 v soukromých místnostech. V soukromých pokojích mohou pocházet jen ze dvou domácností.
Pokud dojde během týdne k překročení hranice 35 infekcí na sto tisíc obyvatel, měla by v postiženém okrese nebo městě dojít k zákazu vycházení pro restaurace a hospody. Bude platit od 23:00, včetně zákazu prodeje alkoholu. Toto nařízení již platí v milionových městech jako jsou Berlín a Frankfurt nad Mohanem.
Rozhodnutí o zákazu ubytování, které některé spolkové země uložily hostům z rizikových oblastí, bylo zatím odloženo. O tom budou znovu diskutovat šéfové zemí s kancléřkou začátkem listopadu. Merkelová od nich požadovala , aby zabránili zbytečnému cestování do rizikových oblastí a tak se omezilo šíření viru. Pravidla, o nichž rozhodují hlavy vlád, neplatí automaticky, ale musí být stanovena podle práva v příslušných vyhláškách jednotlivých spolkových zemí. Řada z nich však má již k tomu výhrady a příslušné soudy je zamítají.
Hlavním tématem komentářů tištěných medií je otázka, jaká opatření lze použít k omezení šíření pandemie Covid-19 v Německu s ohledem na ekonomiku. Pro většinu novin však došlo k dohodám mezi spolkovou kancléřkou a hlavami vlád spolkových zemí příliš pozdě. Schvalují však, že hlavním cílem schůzky v kancléřství bylo dosažení jednotné strategie. FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG zdůraznila, že touha po hlavním klíči pro různé dveře a brány pandemie je pochopitelná. Pro kancléřku, stejně tak pohledem občana, který by rád věděl, jakými hlavními pravidly chování se bude řídit v této náročné době. Spor o předpisy ukazuje, jak však některé jsou těžké pro politiky i veřejnost.
TAGESZEITUNG zvažuje, jak lze účinná opatření provést protože pokud pokuty byly dosud prázdnou hrozbou, tak občané je neberou vážně. Odvěká zkušenost je, že stát musí vymáhat sankce, jinak zákon ztrácí účinnost. Předpisy o vzdálenosti v restauraci a požadavek na roušku jsou jen ty nejviditelnější. Sankce jsou nutné, ale nestačí. Ve svobodné demokracii musí obyvatelstvo zákon přijmout a řídit se z vlastní svobodné vůle. Skutečné přijetí existuje, jsou-li pravidla a zákony ve společném zájmu. Občané pak nemají problém dodržovat normy protože jde o společný zájem, argumentuje list.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.