Německá strana Levice sněmovala

21.6.2021 13:32
Strana Levice vstupuje do předvolební kampaně do Spolkového sněmu s požadavky na vyšší důchody, daň z majetku a odklon od Hartz IV. Příslušný program získal na víkendové digitální konferenci strany souhlas téměř 90 procent. Hlasování se zúčastnilo celkem 412 delegátů z nichž 362 hlasovalo pro, 30 proti a 20 se zdrželo hlasování.

Přední kandidáti strany, Janina Wisslerová a Dietmar Bartsch, zdůrazňovali, že Levice usiluje o zásadní politickou změnu. Za to jsou připraveni se postavit i mocným, vysvětlil Bartsch s odkazem na daňovou koncepci strany a Wisslerová dodala, že ti, kteří nejsou připraveni se postavit automobilkám za změnu dopravní politiky, neuspějí ani v otázce ochrany klimatu. Oba napadli křesťanskou unii CDU/CSU v diskusi o hromadném nákupu ochranných respirátorů v době pandemie a že v tomto ohledu zanedbávají státní politiku.

Postkomunistická strana Levice ve svém volebním programu požaduje zaručený minimální příjem a solidární minimální důchod ve výši 1200 eur a chce zvýšit zákonnou úroveň důchodů na 53 procent. Místo odchodu do důchodu v 67 letech by zaměstnanci měli mít možnost odejít nejpozději v 65 letech bez srážek. Poslanci, osoby samostatně výdělečně činné a státní zaměstnanci by měli rovněž platit solidární pojištění pro zaměstnané.

Strana Levice chce zkrátit pracovní týden na 30 hodin a zvýšit zákonný nárok na dovolenou ze současných 24 na 36 dní. Výkonný výbor plánoval 30 dní, ale zvítězil pozměňovací návrh. Prosazuje progresivní daň z majetku s osvobozením soukromého majetku ve výši jednoho milionu eur. Jako počáteční sazba daně je navržena sazba ve výši jednoho procenta a maximální pětiprocentní sazba bude platit od 50 milionů eur. Současně navrhuje, aby se v souvislosti s pandemii zavedla daň z majetku, která by se vztahovala na přesahující dva miliony eur. Poplatek by byl postupně rozložen od deseti do třiceti procent a hrazen ve splátkách po dobu 20 let.

Podle strany by Německo mělo být klimaticky neutrální nejpozději do roku 2035. Přitom do roku 2030 by měly být emise sníženy nejméně o 70 % ve srovnání s rokem 1990. Nejpozději do tohoto roku chce postupně přestat využívat uhlí.

Levice rovněž prosazuje zavedení horní hranice nájemného v celém Německu. Chce trvale vázat dotace a daňové úlevy na maximální výši nájemného prostřednictvím nového tzv. neziskového bydlení a podpořit výstavbu sociálního bydlení 15 miliardami eur ročně. Rovněž prosazuje zrušení daně ze šumivého vína. Caren Layová, poslankyně Spolkového sněmu, upozornila, že daň byla zavedena na počátku 20. století za účelem financování císařského námořnictva a už jen to by mělo být dostatečným důvodem k hlasování pro jeho zrušení, zdůraznila.

V zahraniční politice strana požaduje ukončení veškerého nasazení Bundeswehru v zahraničí. Chce nahradit NATO systémem kolektivní bezpečnosti zahrnujícím Rusko. Kromě toho strana prosazuje ukončení veškerého vývozu zbraní.

Dnešní německý tisk věnuje značnou pozornost novému volebnímu programu strany Levice. DER TAGESSPIEGEL komentuje spory uvnitř levicové strany, která je rozdělena na mnoho proudů a malých skupin, které o sobě nemluví vždy dobře. Nejhlubší rozkol je však mezi těmi, kdo chtějí být součástí vlády, a radikály, kteří chtějí počkat, až bude kapitalismus překonán a socialismus realizován podle čisté doktríny. Ti druzí jsou v menšině, i když mohou být pěkně hlasití. Největším protivníkem levice v této volební kampani není žádná z ostatních stran, ale ona sama," zdůrazňuje berlínský list. NORDBAYERISCHE KURIER z Bayreuthu jí naopak chválí. "Je chytré, že levice posiluje sociální téma v klimatické politice. Zelení často působí dojmem, že jejich požadavky jsou formovány světem městského prostředí, které dává přednost módnímu nákladnému kolu před autem a je ochotno zaplatit něco za ekologicky uvědomělý život, od potravin až po spotřebu elektřiny. To, že levice dává najevo, že je třeba mít i na nezbytnou ochranu klimatu a že některé požadavky vyvolávají i obavy, zejména na venkově, je přinejmenším chytré," konstatuje rozšířený bavorský list. Prestižní SÜDDEUTSCHE ZEITUNG konstatuje, že coronová krize se svými sociálními otřesy byla pro levici šancí znovu zabodovat u lidí se skutečnými vizemi spravedlivější země. V uplynulých 16 měsících však strana zůstala podivně bledá. Když došlo na věc, levičáci se raději hádali, než aby spolupracovali na popularizaci svých reformních návrhů, jako je daň z majetku a minimální důchod. Tento dojem zůstane.", uzavírá svou úvahu hlavní mnichovský list.



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.