Německo porušuje evropské dohody o nákupu vakcíny

merkel rouška
8.1.2021 17:44
Na dnešní tiskové konferenci mluvčího Evropské komise Erica Mamera zazněla několikrát otázka na případné právní kroky proti Spolkové republice Německo za nákup vakcíny proti Covid-19 s pominutím Evropské unie.

Mluvčí se několikrát vyhnul odpovědi na jasnou otázku,  zda a jaké důsledky hrozí Německu za ignorování unijní dohody ohledně nákupu vakcíny. Počítá se fakt, že máme rámec, který zajišťuje dostatečné množství vakcíny pro členské státy,  nepočítá se s právními kroky proti Berlínu, tvrdil mluvčí a opakovaně prohlašoval, že „nemá, co by dodal“.

Vyvolalo to vyjádření několika novinářů, že Evropská komise nejedná v této otázce s Německem stejně, jakoby jednala s jinými unijními státy a dnešními zprávami  o dodatečné objednávce vakcíny od firmy  Pfizer/BioNTech se snaží odvrátit pozornost od porušování společných dohod Německem.

Dříve  šéfová komise   Ursula von der Leyen  podtrhla, že právně závazné dohody nepřipouští   „souběžná jednání, souběžné kontrakty“ a že komise s dodavatelskými firmami unie vyjednává jménem všech 27 členských států.  Leyenová dodala, že dohodami s firmami unie zabezpečila více dávek vakcíny než je potřeba k vakcinaci evropské populace. „V portfoliu máme 2,3 miliardy dávek,“ řekla. Avizovala, že část  dávek z dodatečně objednaných 300 tisíc bude k dispozici ve druhém čtvrtletí, zbytek do konce roku.

Některé státy se ovšem rozhodly koupit větší množství vakcíny nebo i od jiných výrobců, než vyjednává Brusel.  Německo již koupilo dodatečných 30 milionů dávek vakcíny BioNTech/Pfizer a  CureVac.   Dohoda Německa s firmou  BioNTech na dodávku dalších dávek vakcíny podle mluvčího německého ministerstva zdravotnictví nemá vliv na unijní objednávku.  Vedle Německa také Dánsko prohlásilo, že samostatně kupuje 2,6 milionu dávek.  Z dalších států zaznívá kritika na nedostatečné dodávky, např. Finsko by potřebovalo osmkrát více dávek,  a postupem Německa a Dánska mohou být inspirovány.

Připomenout je potom nutné taky zprávy o jednání kancléřky Angely Merkelové s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnosti využití a dokonce výroby vakcíny Sputnik  v Německu.

Postup německé vlády   je o to pikantnější, že to byla právě   kancléřka Angela Merkelová, která prosadila, že vakcínu jednotně zařídí právě Evropská komise.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.