Nemůžeme se spoléhat jen na naději…

merkelová přísná
9.12.2020 13:09
… prohlásila německá spolková kancléřka Angela Merkelová svým stranickým kolegům z křesťansko-demokratické CDU a uvedla, že stávající opatření proti COVID-19 jsou nedostatečná a neprovedou nás přes letošní zimu , což pochopila i řada evropských zemí , které jsou v ochraně před pandemii dále než Spolková republika.

Německo proto podle kancléřky vyžaduje přísnější opatření, aby se konečně podařilo zpomalit šíření koronaviru. Země se nachází ve velmi obtížné situaci a  se současnými opatřeními nepřekoná příští roční období. Na principu naděje se země nikam nedostane a kancléřka si stěžovala i že se nyní příliš řeší, aby o nastávajících Vánocích a Silvestra na stáncích byl dostatek svařeného vína. Nehovoří se však o tom, že je nedostatek  zdravotních sester a pečovatelek. To přesto, že Německo přece vidí, jaká  úroveň infekce zůstává na vysoké úrovni déle než měsíc. Místo  současnosti  se nyní  vyzdvihuje jakým byla dobrým příkladem a jak se vypořádala s pandemií , ale to bylo na začátku tohoto roku. .

Tvrdší pravidla v Bavorsku, které byly dneškem vyhlášena, přivítal její mluvčí Steffen Seibert jako rozhodné opatření,  jehož cílem bylo posílit protivirová pravidla, včetně omezení tradičních silvestrovských shromáždění. Jsou to pro nás  znepokojivé dny, řekl Seibert, když míra infekce nejen neklesá, ale v některých oblastech naopak stoupá.

Německo  se dostalo do nebezpečné zatáčky, kdy celostátní koronavirová pomoc nemůže trvat do nekonečna, varuje spolková kancléřka. Je zřejmé a také nutné, aby jednotlivé spolkové země přemýšlely o tom, jaká opatření by mohly použít k potlačení nových ohnisek infekcí na  svých územích. Vyzdvihla přitom plánované zpřísnění Bavorska zavedené od středy za dobré a správné.

Bavorský ministerský předseda Markus Söder  vyzval německé spolkové a zemské šéfy, aby před Vánoci uspořádali další setkání na nejvyšší úrovni. Případy korona virů v celé zemi zůstávají vysoké  a přes neshody mezi jednotlivými spolkovými zeměmi je proto nutné o tom jednat. Durynský  předseda   vlády  Bodo Ramelow ze strany Levice  je však proti novým konzultacím ještě před prázdninami. Podle jeho názoru každý ví, co má dělat, když se Merkelová   dohodla s  představiteli šestnácti spolkových zemí  minulý týden  na prodloužení současných omezení do 10. ledna. Školy a obchody zůstávají otevřené, kulturní a sportovní zařízení, stejně jako restaurace a bary jsou již od začátku minulého měsíce uzavřeny. Přísné hygienické a distanční předpisy jsou platné a nepatrné výjimky budou platit  o Vánocích a Novém roce, kdy se bude moci shromáždit maximálně deset osob. Německý federální systém  přitom dává  dostatek prostoru pro stanovení vlastních pravidel, což se bohužel často negativně projevuje na různém výkladu centrálních pokynů. To zatím komplikuje jakoukoliv koordinovanou akci shora a není výjimkou, že často regionální soudy si vykládají celoněmecká opatření  různým způsobem.

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn se v úterý  vyslovil, aby po Vánocích byla zavedena v celém Německu ještě přísnější ochranná opatření. Zdůvodnil to tím, že vzhledem k přetrvávajícímu vysokému počtu infekcí prosazuje  i sousední Nizozemsko a Švýcarsko trend dodržovat  o nastávajících svátcích co nejpřísněji  protikoronavirový postup.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.