Varšava prohrává propagandistickou bitvu, kterou sama rozpoutala

noční vlci 2
26.4.2015 18:07
Aktualizace 22.25 - Členové motocyklové brigády Noční vlci dnes byli v Katyni, kde uctili památku polských důstojníků, kteří zde v roce 1940 zavraždilo NKVD. „Noční vlci“ dorazili do Katyňského lesa krátce před obědem a v polské i ruské části památníku položili květiny.

Polská vláda nechce účastníky jízdy z Moskvy do Berlína, která je spojena s výročím konce II. světové války, vpustit na polské území. S vládním rozhodnutí nesouhlasí polští motocyklisté z tzv. Katyňké jízdy, kteří každoročně jezdí do Katyně a také na místa v dnešní západní Ukrajině, kde ukrajinští nacionalisté vyhlazovali polské obyvatelstvo. Rovněž podle měnícíh se postojů v diskusích na internetových fórech se zdá, že vláda ve Varšavě v radikálních protiruských krocích ztrácí podporu. Mnozí diskutující se dotazují, zda polský stát je tak slabý, že ho může ohrozit pár desítek motocyklistů. V dnešních diskuzích politiků se potom objevil i názor, že Moskva s Varšavou vlastně vyhrála propagandistickou bitvu. Jak již včera řekl v Moskvě Alexandr Zaldostanov, šéf motocyklového klubu, který se ovšem jízdy sám neúčastní, hranice s Polskem chtějí na různých místech překročit jednotlivě. Od cesty do Berlína prý v žádném případě neustoupí, protože tam jedou uctít památku padlých za II. světové války. Pokud by prý jízdu vzdali, život by ztratil smysl, dodal Zaldostanov.

Účastníci jízdy by měli přijet na polský hraniční přechod v Terespolu zítra v 9 hodin. Šéf Katyňské jízdy Wiktor Wegrzyn řekl, že nebudou-li na polské území vpuštěni, pojedou polští motorkáři  jejich trasou a zapálí svíčky na místech posledního odpočinku  vojáků Rudé armády, jak měli Noční vlci v plánu.

Podle polské rozhlasová stanice RMF FM ve večerních hodinách přejeli hraniční přechod Sławatycze dva ruští motocyklisté, podle stanice pravděpodobně členové klubu Noční vlci. Podobně dva motocyklisté byli odbaveni na hraničním přechodu v Terespolu. Všichni měli Schengenské vízum. RMF FM uvedlo, že motocyklisté podstoupili podrobnou kontrolu polské Hraniční stráže a jsou pod dozorem policie. Původně měli všichni účastníci jízdy do Berlína překročit polské hranice zítra v 9 hodin v Terespolu. 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.