Nový rakouský kancléř byl uveden do úřadu (aktualizováno)

Alexander Schallenberg
12.10.2021 08:23
Alexander Schallenberg předchozí ministr zahraničí vystřídal v úřadu spolkového Sebastiana Kurze, který po obvinění z korupce odstoupil z funkce. V televizním ceremoniálu pod obrazem Marie Terezie složil přísahu před spolkovým prezidentem Alexandrem Van der Bellenem ve vídeňském Hofburgu.

Jde nyní o obnovení důvěry, řekla hlava rakouského státu novému kancléři jasná slova. „Všichni očekáváme, že se vláda nyní vrátí ke spolupráci a společně něco přinese, avšak samotná slova k obnovení důvěry nestačí. Bude to vyžadovat tvrdou a soustředěnou práci se skutečnými výsledky. V prvním prohlášení Schallenberg slíbil spolupracovat s vládou na stabilitě. Zároveň oznámil, že bude „úzce spolupracovat s Kurzem“. Kariérový diplomat Michael Linhart pak vystřídal Schallenberga jako nový ministra zahraničí. Dosud byl velvyslancem v Paříži a dříve generálním tajemníkem ministerstva zahraničních věcí.

Dvaapadesátiletý Schallenberg k tomu má se svými diplomatickými schopnostmi ty nejlepší předpoklady. S předchozím kancléřem spolu léta pracovali. V roce 2019 se Schallenberg se stal ministrem zahraničí v přechodném kabinetu a ve stejné funkci se přestěhoval do nového Kurzova kabinetu. Vyšetřování korupce proti Kurzovi způsobilo vládní krizi, když spoluvládnoucí Zelení požadovali jeho výměnu a jinak hrozili rozpadem koalice. Stalo se poté, co Kurz a jeho doprovod jsou vyšetřováni pro podezření z korupce a nevěry. Že za pomocí peněz z daní vyšperkoval ve svůj politický vzestup průzkumy a zveřejňoval v tisku o sobě články. Kurz obvinění odmítá, ale přiznal autentičnost chatů zabavených při policejních prohlídkách, které to potvrzují. Zatím zůstává předsedou lidové strany a jako šéf jejího poslaneckého klubu se stěhuje zpět do parlamentu. Pozorovatelé předpokládají, že se bude nadále snažit o vliv jako „stínový kancléř“ a jeho politická kariéra by se stažením neměla skončit.

Záchrana z koaliční krize se tak v předposlední minutě se rychle změnila v boj o interpretační suverenitu. Vzniká otázka, zdali Kurz bude skutečně „stínovým kancléřem“? Nebo je jeho sobotní ústup vlastně rozloučením na splátky, protože bez ohledu na presumpci neviny je těžké být vrcholným představitelem státu v západoevropské zemi s tímto obviněním. Vídeňský „Der Standard“ konstatoval, že konečně jeho ÖVP začalo být jasné, že Kurz „již nemůže být dále udržován“. „Vorarlberger Nachrichten“ je velmi jasný: „Sám Kurz je stále přesvědčen, že ho tento víkend bude v průzkumech stát možná deset procent a že za tři měsíce bude zase všechno v pořádku. Mýlí se však,“ píše ve své aktuální analýze její šéfredaktor. „Ani za tři měsíce nebude všechno v pořádku. To, co nedokázal Sebastian Kurz, pro něj v neděli večer udělal spolkový prezident: Omluvil se za morální obraz, jeho politiky. Stručně řečeno, konstatuje list, není žádným stínovým kancléřem, protože návrat do kancléřství je nepředstavitelný.

Samotný Kurz se úterního mimořádného zasedání Národní rady nemůže zúčastnit, protože teprve ve čtvrtek složí slib poslance, poté co se vrací do jejich řad po složení funkce spolkového kancléře. Zatím byl jednomyslně zvolen do čela lidovecké poslanecké frakce. Na zasedání vystoupí nový spolkový kancléř s vládním prohlášením.

 

Na úterním zasedání parlamentu se k přednesenému prohlášení představitelé tří opozičních stran kriticky vyjádřili k vystoupení nového kancléře, protože Schallenberg se vůči parlamentu nechoval jako „kancléř, ale spíše jako předseda lidovců“. Za jeho těžkou chybou považují, že označil jako falešná obvinění justičních orgánů vůči Kurzovi z korupce, místo aby se distancoval. Předsedkyně sociálních demokratů Rendi Wagnerová oznámila, že bude požadovat demisi současného ministra financí Blümela, šéf Svobodných Kickl pak celé vlády. Předsedkyně liberální NEOS Meinl-Reisingerová prohlásila, že Kurz se svou lidovou stranou uvízl v bahně moci, kterou upřednostňuje před zásadami. Nakonec musela být diskuse přechodně přerušena, když 28letá sociálně demokratická poslankyně Holzleitnerová se při svém vystoupení zhroutila. Návrhy na vyslovení nedůvěry nebyly poslanci přijaty.  Zasedání Národní rady bude trvat čtyři dny.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.