Orbán jede za Putinem. Jednat budou o dlouhodobých dodávkách plynu

orban putin
20.1.2022 17:21
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó zveřejnil informaci, že premiér Viktor Orbán plánuje odjet 1. února do Moskvy. Má tam mluvit o investici do maďarské jaderné elektrárny v Paksi. „Rosatom již připravuje půdu pro velkolepou stavbu. Chceme, aby tento projekt vstoupil do realizační fáze již v první polovině letošního roku,“ uvedl Szijjártó.

Šéf maďarské diplomacie se vyjádřil i ke smlouvě o dodávkách plynu, kterou Maďarsko uzavřelo s Gazpromem. „Říkám svým kolegům, kteří nás kritizují za dlouholetou spolupráci s Ruskem – domy a byty nelze zahřívat politickými prohlášeními. Jediný způsob, jak je vytápět, je zemním plynem,“ řekl Szijjártó.  V souvislosti se současným zdražováním plynu maďarský potom  uvedl - "Věřím, že klíčem k řešení plynové krize v Evropě bude plnění zásobníků plynu a uzavírání dlouhodobých smluv s dodavateli." V této souvislosti pochválil Rusy jako dodavatele plynu.

„Pokud se bavíme o energetice, musím říct, že jsme se spoluprací s Ruskem velmi spokojeni,“ řekl Szijjártó a dodal: „Podle mých zkušeností, ať jsme se s Ruskem dohodli na čemkoli, vše je provedeno včas, jak bylo dohodnuto. Velmi si toho vážíme."

Prozradil také, že Maďarsko by chtělo prodloužit smlouvu, kterou loni podepsalo s Gazpromem.  „S ohledem na energetickou krizi bychom nyní rádi zvýšili množství. Rádi bychom navýšili množství [plynu] na základě dlouhodobé smlouvy, “ informoval  Szijjártó.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.