Orbán: Jedinou alternativou k válce na Ukrajině je mír

viktor orban
25.7.2022 15:28
V nedělním proslovu k účastníkům „Tusványoské“ letní univerzity v Baile Tusnad v Rumunsku, citoval Viktor Orbán oficiální data, z nichž vyplývá že dodneška zemřelo ve válce na Ukrajině 86 Maďarů. Hlavní odpovědností maďarské vlády se tak stává úkol zajistit, aby už žádný Maďar nemusel truchlit za svými ztracenými rodiči či dětmi, řekl Orbán a podotkl, že země k Maďarsku kritické vyčítají maďarské vládě, že nestojí pevně na straně Ukrajiny. Jde vesměs o země od Ukrajiny vzdálené, které se do konfliktu zapojují tedy tak, že Ukrajině posílají zbraně a peníze, řekl maďarský premiér. Avšak Maďarsko si stojí za svým názorem „že toto není naše válka“.

Orbán dále řekl, že Maďarsko je členem NATO a že maďarská politika se opírá o předpoklad, „že Rusko nikdy nepřepadne mnohem silnější alianci“. Orbán podotkl, že ruská vláda se v současnosti nalézá v „choulostivé situaci“ poté, co se EU rozhodla na Rusko uvalit rozsáhlé ekonomické sankce a současně posílat Ukrajině zbraně. Orbán řekl, že to prakticky znamená účast EU v konfliktu.

JELIKOŽ JSOU S VÝJIMKOU UKRAJINCŮ MAĎAŘI JEDINÍ, KTEŘÍ V RUSKO-UKRAJINSKÉ VÁLCE PROLILI KREV, MÁ MAĎARSKO, COBY SOUSEDNÍ ZEMĚ, PRÁVO PROHLÁSIT, ŽE JEDINÝM ŘEŠENÍM SOUČASNÉHO KONFLIKTU JE MÍR, zakončil Viktor Orbán svůj projev.

Z maďarského webu Hungary matters (Na Maďarsku záleží), přeložil Lubomír ManKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.