Peking stanovil Washingtonu nepřekročitelnou hranici

china usa box
28.7.2021 05:46
Ministr zahraničních věcí ČLR Wang I při pondělním přijetí náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanové velmi rezolutně stanovil červenou nepřekročitelnou hranici, která vymezuje podmínky, za kterých vzájemné vztahy mohou být na normální úrovni.

Podle čínského ministra nesmí Washington zpochybňovat politický systém ČLR a používat proti Pekingu ideologickou diverzi. USA také musí skončit s pokusy o ovlivňování ekonomického rozvoje Číny prostřednictvím různých sankcí a blokád.

V neposlední řadě Američané nesmí zpochybňovat politickou suverenitu Číny v provincii Sin-ťiang, Honkongu a v Tibetu a vůči  Tchaj-wanu.

Agentura Sin-chua (Nová Čína) uvedla, že Wang I  hovořil ostrým tónem. Obvinil USA z „arogance“ a „předsudků“ vůči jeho zemi.  Na Washingtonu prý závisí, zda budoucí vztahy mezi oběma zeměmi budou směřovat ke zlepšení nebo konfrontaci.

Šéf čínské diplomacie  politiku administrativy prezidenta Bidena označil za pokračování kroků Donalda Trumpa. Uvedl, že snaha zpomalit rozvoj Číny je nesmyslná nyní a ještě více v budoucnosti.

Americké ministerstvo k setkání uvedlo, že Shermanová   vyjádřila znepokojení z mnoha kroků Číny, které jsou prý v rozporu s hodnotami a zájmy USA  a jejich partnerů a zpochybňují zásady mezinárodního uspořádání.  V prohlášení k jednání se uvádí, že zejména  nastolila otázky lidských práv v Číně a další otázky.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.