Podepíší nové evropské společenství: Salvini, Orbán a Morawiecki

salvini orbán morawiecki
30.3.2021 17:38
„Bude to charta hodnot,“ řekl dnes šéf italské Ligy Matteo Salvini k plánovanému čtvrtečnímu podpisu společného prohlášení s předsedou Fidesz a maďarské vlády Viktorem Orbánem a polským premiérem Mateuszem Morawieckim (Právo a spravedlnost).

Bude to pracovní stůl o tom, jak bude vypadat Evropa, budeme diskutovat o tématech práce, rodiny a prosperity, informoval Salvini novináře.  Na závěr dodal: „Bude   společné prohlášení, a tedy hodnotová listina“; „listina společných hodnot svobod, práv a cílů pro budoucnost, založená na problémech, z nichž se Unie zrodila“.

První zprávy o schůzce Salvini-Orban-Morawiecki zveřejnil v pondělí italský deník „Corriere della Sera"a dnes je  potvrdil také mluvčí maďarského předsedy vlády Bertalan Havasi. Tématem jednání bude podle něj politická aliance Ligy, Práva a spravedlnosti a Fideszu.   Podle milánských novin má být tématem jednání také vytvoření nové skupiny v Evropském parlamentu, i když - jak je uvedeno v článku - politici Ligy zatím opatrně hovoří o „sdílení hodnot“.

Matteo Salvini již dříve řekl, že byl v kontaktu s Poláky a Maďary ohledně založení nové skupiny v Evropském parlamentu poté, co Fidesz opustil Evropskou lidovou stranu.

Podle deníku je cílem Salviniho „nabídnout alternativu k Evropské lidové straně, která se odklonila  doleva“, v naději, že se k nové formaci připojí i delegace z jiných zemí. Takové spojení by se v Evropském parlamentu stalo třetí nejpočetnější silou.  V případě, že by se k němu připojilo i francouzské Národní sdružení, jak se také spekuluje, předstihla by tato frakce evropské socialisty.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.