Polsko: Pokuta 4,5 miliardy obchodnímu řetězci

biedronka
14.12.2020 16:18
Polský Úřad na ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (UOKiK) udělil majiteli obchodního řetězce Biedronka pokutu ve výši 723 milionů zlotých, to je asi 4,5 miliardy korun. Podle úřadu majitel Jeronimo Martins Polska (vlastněná portugalskou společností Jeronimo Martins) dosahoval nespravedlivých příjmů na úkor dodavatelů potravin.

„Obchodní řetězce dostávají od svých dodavatelů různé typy obchodních slev za účelem nákupu produktů za nejlepší ceny. Dobrá praxe a právní předpisy vyžadují, aby kupní cena zboží byla sjednána v závazné smlouvě. Může umožňovat slevu v době prodeje do sítě nebo po dosažení podmínek stanovených ve smlouvě (např. obchodování na určité úrovni). Mezi nespravedlivé slevy však patří ty, které dodavatel ve smlouvě zakládající podmínky zahájení spolupráce nebo jejího pokračování neudělil, ale které obchodní síť požaduje po přezkoumání prodejních výsledků za konkrétní období. Vedou k neočekávanému snížení cen pro dodavatele, poklesu dosažených výsledků a marží a také brání jakémukoli plánování obchodních aktivit,“ uvedl v prohlášení   UOKiK.

Úřad uvádí, že při kontrolách v kancelářích vedení společnosti  Jeronimo Martins Polska bylo zjištěno,   že společnost svévolně uplatňovala určité slevy, zejména v případě dodavatelů  ovoce a zeleniny. Bylo zjištěno, že "dodavatelé byli informováni o nutnosti poskytnout slevu až na konci zúčtovacího období, po provedení dodávek." Při uzavírání smlouvy tedy nevěděli, kolik vydělají, protože vlastník Biedronky mohl kdykoli požadovat snížení odměny poskytnutím dodatečné slevy ve výši, o které rozhodoval jen on sám.  Úřad zdůrazňuje, že vzhledem k tržní síle Biedronky dodavatelé souhlasili s pro ně nepříznivými podmínkami, protože se obávali, že by ukončení spolupráce mohlo znamenat ještě větší finanční ztráty.   Podle zjištění pouze za tři roky -  2018, 2019 a 2020 - společnost Jeronimo Martins Polska v kontaktu s potravinářským průmyslem vydělala pochybnými formami více než 600 milionů polských zlotých.

Majitel řetězce Biedronka - společnost Jeronimo Martins Polska - dostal v srpnu tohoto roku pokutu od prezidenta Úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele pokutu ve výši 115 milionů zlotých. Důvodem  bylo nesprávné uvádění cen v prodejnách Biedronky, rozdílné od vyšší ceny účtované na pokladnách.  

Jeronimo Martins působí v Polsku od roku 1995. Polské aktivity  jsou pro firmu  rozhodující, polská Biedronka se podílí na hodnotě prodeje skupiny 68 procenty a vytváří 87 procent zisku před zdaněním (podle údajů z roku 2017).Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.