Předseda estonského parlamentu vznáší územní požadavky

Põlluaasov Henn
5.1.2021 14:49
Předseda estonského parlamentu Henn Põlluaas opětovně vyslovil názor, že Estonsku náleží část území Ruské federace.

Ve vystoupení k občanům Estonska v poslední den loňského roku Põlluaas zdůraznil, že v roce 2020 bylo oslavováno sté výročí tartuské smlouvy, která ukončila válečný stav mezi nově vzniklým Estonskem a sovětským Ruskem a zároveň vytyčila hranici mezi nimi. „Poté byla dohodnuta hranice mezi Estonskem a Ruskem, která podle mezinárodního práva platí dodnes,“ citoval předsedu estonského parlamentu ruský list „Kommersant“.

Současná estonsko-ruská hranice běží trochu jinak než v letech 1920-1940. Po připojení Estonska k SSSR v roce 1940 byla hranice mezi novou Estonskou sovětskou socialistickou republikou a Ruskou sovětskou federativní socialistickou republikou mírně pozměněna a v roce 1991 Estonci opustili Sovětský svaz již v tomto územním uspořádání.

Rusko se nyní domnívá, že platnost dohody z Tartu vypršela. V roce 2005 podepsaly sousední země novou hraniční smlouvu mezi Ruskem a Estonskem. Během ratifikačního procesu zahrnovalo Estonsko odkazy na ustanovení mírové smlouvy z roku 1920. Z tohoto důvodu pokračovala další jednání, která skončila podpisem dalšího dokumentu v roce 2014, který čeká na ratifikaci parlamentem obou zemí.

Põlluaas s územními požadavky vůči Ruské federaci nevystupuje poprvé, již v listopadu 2019 obvinil Ruskou federaci ze záboru území, které  je součástí Pskovské a Leningradské oblasti Ruska.

 

Foto: Henn Põlluaas.  Je členem nacionalistické, pravicově populistické a euroskeptické  Estonské konzervativní lidové strany.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.