Překvapení: Marine Le Pen před Emmanuelem Macronem

marine le pen
8.4.2022 20:09
Podle průzkumu AtlasIntel, který je prognózou druhého kola prezidentských voleb ve Francii, by se francouzskou prezidentkou stala ziskem 50,5 procenta Marine Le Pen, o znovuzvolení se ucházející Emmanuel Macron by získal 49,5 procenta hlasů. Jde o první průzkum v probíhajícím předvolebním zápase, ve kterém šéfka Národního svazu předběhla současného prezidenta.

Připomeňme, že první kolo prezidentských voleb ve Francii se uskuteční 10. dubna. Vše nasvědčuje tomu , že Emmanuel Macron a  Marine Le Penová vstoupí do druhého plánovaného na 24. dubna .

Proč tak dobrá výsledek  Marine Le Penové? Komentátoři uvádějí, že kampaň se zaměřuje na problémy „obyčejných Francouzů“ a hovoří především o rostoucích cenách plynu, elektřiny, benzínu a potravin. Volá po nulové DPH na některé produkty a daňovém dopadu na energetické společnosti. Le Penová chce také u některých Francouzů snížit věk odchodu do důchodu na 60 let – zatímco Macron požaduje jeho zvýšení.

Vůdkyně pravicového Národního svazu je v posledních týdnech v posledních týdnech na vzestupu a ztrátu se současným francouzským prezidentem rychle dohání. Řada dalších průzkumů ovšem upřednostňuje Emmanuela Macrona. Někteří komentátoři tak mohou hledat odpověď na otáku, zda průzkumy skutečně odráží volbu veřejnosti, případně nejsou jejím tvůrcem.

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.