Průzkum: Polská levice v propadlišti

czarzasty zluty
13.5.2022 18:42
Poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CBOS) sděluje, že vítězem voleb do Sejmu, dolní parlamentní komory, by se stala strana Právo a spravedlnost, kterou by volilo 36 procent respondentů průzkumu. Do Sejmu by se ještě dostalo dnes opoziční uskupení vedené Donaldem Tuskem - Občanská koalice, kterou by volilo 19 procent účastníků průzkumu. Třetí a poslední stranou by v Sejmu bylo hnutí Polsko 2050 s podporou 9 procent.

Stejně jako v dubnu by tzv. Novou levici vedenou Włodzimierzem Czarzastym a europoslancem Robertem Biedroněm volila 4 procenta dotazovaných, což ji posílá mimo parlament. Na 3 procenta klesla opoziční Konfederace s na 2 procentech se drží Polská lidová strana – Polská koalice.

Pokud by se volby do Parlamentu - Sejmu a Senátu - konaly na začátku května, zúčastnily by se jich téměř tři čtvrtiny oprávněných voličů (74 procent). O účasti ve volbách není rozhodnuto 12 procent a účast odmítlo 14 procent dotazovaných.

Po oznámení výsledků může tedy být spokojena strana Jaroslawa Kaczyńského, která by s koaličními partnery z volební koalice Sjednocená pravice mohla sestavit samostatně vládu.

 

Foto: Włodzimierz Czarzasty z Nové leviceKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.