Mapa Ukrajiny podle vicepremiéra

obrazekukrajina historicka mapa
2.12.2019 14:29
Místopředseda ukrajinské vlády pro otázky euroatlantické integrace Ukrajiny Dmytro Kuleba včera na Twitteru zveřejnil mapu, na které jsou části některých sousedních států zakresleny jako „ukrajinská území“. Napsal k tomu, že Kyjev je připravený z důvodu „historické spravedlnosti“ a „zavedení evropských standardů života“ připojit několik obvodů Ruské federace. Vedle nich jsou na mapě ukrajinského vicepremiéra označena části území Polska, Běloruska a jiných států.

V sobotu předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin kritizoval ukrajinskou politiku vůči národnostním menšinám, jako příklad mluvil o pronásledování menšin kontroverzním ukrajinským jazykovým zákonem, a varoval, že důsledkem by mohlo být odpojení některých obvodů od Ukrajiny. Národnostní politiku Kyjeva nekritizují jen z Ruska, ale velmi tvrdě proti ní vystupuje i Maďarsko. Pokud jde o Polsko, to je vystaveno ukrajinskému tlaku kvůli přejmenování ulice ve městě Přemyšl, která nesla jméno řeckokatolického kněze Jozafata Kocylovského. Tento kněz v roce 1941 vítal německou armádu a později žehnal přísaze ukrajinských dobrovolníků SS Galizien. Právě také Přemyšl, ležící v blízkosti hranice s Ukrajinou, vznáší ukrajinští nacionalisté územní nárok.

 

Ilustrace: Dosavadní rozšiřování ukrajinského území od roku 1654Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Nebohá Ukrajina

Nechci nikterak hodnotit plán na vznik Velké Ukrajiny. Je zjevné, že se dnešní Ukrajina velice podobá předválečnému Československu. Nejen jako mnohonárodnostní stát se všemi problémy, které to nese, ale také tím, že ho západní státy mají na háku. Naši průmyslovou generalitu, zastoupenou předsedou vlády, zajímá pouze zdroj levné pracovní síly, odbytiště výrobků a případně místo průmyslové expanze v podobě filiálek našich montoven. Ostatní státy EU to vidí stejně.