Sociálně liberální koalice převzala Vídeň

ludwig viden
25.11.2020 09:10
Městský šéf sociálních demokratů Michael Ludwig byl 6O hlasy včera znovuzvolen jako starosta zemským hejtmanem Vídně, což znamená, že pro něho hlasovalo i šest zástupců opozice, protože SPÖ s 46 a liberální NEOS s 8 zastupiteli mají v koalici v zemském sněmu a městské radě dohromady 54 míst ze sta. 22 mají lidovci, 16 Zelení a 8 Svobodní.

Spolkový prezident Alexander Van der Bellen poblahopřál Ludwigovi  k jeho zvolení   a k výsledku   SPÖ ve volbách do státní správy a samosprávy plynoucí ze všeobecných městských voleb 11. října a prohlásil, „ve které jste se rozhodl pro novinku pro Rakousko, kdy  taková  koalice neexistuje ani na státní i zemské úrovni.“ Hlava státu rovněž připomněla, že Vídeň je již sto let též spolkovou zemí a je považována za „jedno z nejlépe  obyvatelných měst na světě“.

Setkání využila odcházející zelená místostarostka Birgit Hebeinová, jejíž strana spolu se sociálními demokraty po deset let spoluvládla jako vizionářský experiment, který se  podle jejího názoru povedl. Stal se odrazovým můstkem pro  vstup Zelených do nynější vládní koalice vedené lidovci. Šéfka vídeňských Zelených věnovala  Michaelovi Ludwigovi  svou nejhlubší úctu a prohlásila: „Dobře se starej dále o naše město.“

Rovněž byli zvoleni i noví   členové městské rady. Patří sem sedm vedoucích úřadů městské správy,  jakož i pět neexekutivních městských radních z řad opozice. Byli také vybráni dva místostarostové.

Nový  tým zůstává organizačně nezměněn, ale jen rozdělení odpovědností se  stranicky přesouvá.   Ludwig ještě v úterý ráno jako starosta složil ve spolkovém kancléřství slib do rukou spolkového prezidenta Alexander Van der Bellena, a to  za přítomnosti spolkového kancléře Sebastiana Kurze. 

Jak náš server již informoval, společná dohoda SPÖ a NEOS stanovuje, že  bude upřednostňována práce s médii, školní inovace a vzdělání. Velká pozornost bude soustředěna na dopravu - s cílem zlepšit klimatické  metropolitní prostředí  rozšířením především veřejné tramvajové dopravy.   Kromě toho chce   v příštích pěti letech převést taxi službu na elektrická auta. Jako doplněk  dopravy bude provozována nová mimoúrovňová  lanovka, která propojí městské centrum  s  podzemní a nadzemní drahou. Ve vnitřním městě pro zklidnění dopravy budou  redesignovány nejméně čtyři  důležité třídy a  náměstí, která budou ozeleněna.   Kromě toho chtějí vytvořit i nové trhy a  systematicky kontrolovat všechny městské daně a poplatky z toho plynoucí.

 

Foto: Michael LudwigKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.