Ukrajina: Likvidace parlamentní opozice

medvedčuk
21.6.2022 10:54
Za zavřenými dveřmi správní soud ve Lvově zakázal činnost ukrajinské politické straně Opoziční platforma - Pro život. Stalo se tak na žádost ukrajinského ministerstva spravedlnosti. Soud současně rozhodl o znárodnění veškerého majetku, finančních prostředků a dalšího majetku strany. Opoziční platforma - Pro život má nyní 20 dnů na odvolání proti tomuto rozhodnutí k Nejvyššímu soudu. Činnost Opoziční platformy - Pro život byla pozastavena již 20. března Radou národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Ukrajinské ministerstvo spravedlnosti připomnělo, že soud prvního stupně (v tomto případě je to správní odvolací soud ve Lvově) rozhodl postavit mimo zákon deset politických stran považovaných za „proruské“ nebo těch, jejichž činnost směřuje k podkopávání suverenity Ukrajiny, např.: Opoziční blok, Socialisté,   Strana spravedlnosti a rozvoje, Socialistická strana Ukrajiny, Levá opozice nebo Aliance levicových sil.

Ukrajinská média uvádí, že k zákazu Opoziční platformy - Pro život  došlo v rámci postupu stanoveného zákonem o zákazu proruských politických stran. Prezident Volodymyr Zelenský ho podepsal 14. května. Jak bylo oznámeno, rozšířila seznam důvodů pro zákaz politických stran. Takové byly považovány mj. ospravedlnění, uznání za zákonné, popření ozbrojené agrese proti Ukrajině, včetně prezentace ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině jako vnitřního konfliktu, občanského konfliktu nebo občanské války, jakož i popření dočasné okupace části území Ukrajina.

Parlamentní frakce   Opoziční platformy - Pro život   měla v ukrajinském parlamentu 44 poslanců, po 24. únoru  ukončila činnost  a někteří její poslanci  vytvořili  nový poslanecký klub - Platforma pro život a mír. V jejím čele stál Jurij Bojko. Další část poslanců, kteří byli dříve členy frakce, se 24. května připojila k poslanecké skupině Obnova Ukrajiny. 

Dne 1. června byl v ukrajinském parlamentu zaregistrován návrh zákona zavádějící postup pro odebrání křesel poslancům bývalé frakce Opoziční platformy - Pro život.  Prominentní politik strany Viktor Medvedčuk je v současnosti držen v ukrajinském vězení.

 

Ilustrační foto: Poslanec Medvedčuk

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.