Ukrajinští muži odjíždí do ciziny. Korupce na hranicích

11.6.2022 16:28
Polský list „Rzeczpospolita“ píše, že od 24. února do 7. června 2022 překročilo podle údajů Pohraniční stráže polsko-ukrajinskou hranici celkem 3,645 milionu občanů Ukrajiny. Z toho bylo 432 tisíc mužů ve věku 18-60 let. Vládní údaje ale také ukazují, že tito muži se jako uprchlíci registrují ve velmi malém počtu, podáno bylo jen 5,1 tisíce žádostí.

Připomeňme, že po zahájení ruské válečné operace prezident Volodymyr Zelenský nařídil všeobecnou mobilizaci. To znamená, že muži ve věku od 18 do 60 let nesmí opustit zemi a musí se podřídit povolání do armády. Na Ukrajině bylo zveřejněno několik případů zadržení mužů podléhajících mobilizaci, kteří se snažili, například i v ženském převlečení, překročit hranice. Zjevně se však jednalo o záležitost propagandy.

Překročení hranice je podle všeho spojené s masovou korupcí. Ukrajinská tajná služba SBU například na konci května údajně zadržela skupinu pohraničníků, kteří za úplatky od 3000 do 5000 dolarů měli umožnit mobilizovaným mužům odchod ze země. Rzeczpospolita podotýká, že zpráva o likvidaci organizované zločinecké skupiny byla umístěna na komunikátoru Telegram: Byla ovšem velmi brzy odstraněnaKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.