Usekával lidem hlavy. Bude mít v Kyjevě ulici?

Petro Olijnyk
16.6.2022 11:26
V Kyjevě prostřednictvím speciální aplikace začalo hlasování o přejmenování téměř 300 městských toponym souvisejících s Ruskem. Mezi navrhovanými novými je mnoho těch, která souvisí s genocidním ukrajinským nacionalismem druhé světové války.

Kyjevské úřady hodlají přejmenovat téměř 300 ulic, uliček, náměstí, tříd a bulvárů, jejichž jména souvisí s Ruskem. Opomenut není ani významný ruský spisovatel Michail Bulgakov, narozený v Kyjevě a spojený s tímto městem. Z městského prostoru zmizí ulice jako Čechovova a Lermontovova. Prostřednictvím speciální aplikace Digitální Kyjev může každý obyvatel Ukrajiny hlasovat pro navrhovaná nová pojmenování v ukrajinské metropoli.

Seznam zveřejněný na portálu Strana.ua ukazuje, že mezi navrhovanými novými pojmenováními je mnoho kontroverzních návrhů souvisejících s genocidní verzí ukrajinského nacionalismu. Patří mezi ně například Dmytro Hrycaj, jeden z předních aktivistů OUN-UPA, zmiňovaný jako „náčelník hlavního štábu UPA“ a její „generálpraporčík“. S největší pravděpodobností je dalším příslušníkem UPA v tomto seznamu Petro Olijnyk. Osoba s tímto jménem a příjmením byla jedním z předních velitelů UPA na Volyni během volyňského masakru. Podle dokumentů osobně lidem po jejich odsouzení usekával hlavy.

Návrh Hrycaje kritizoval na Facebooku předseda Ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinský. „Skvělý nápad, ale jde o to, že aktivista UPA Dmytro Hrycaj je nacistický kolaborant, policista, organizátor a vykonavatel masových vražd polských civilistů, včetně volyňského masakru. Člověk by neměl zapomínat, co Polsko dělá pro Ukrajinu,“ napsal Dolinský a připomněl, že polský parlament uznal zločiny OUN-UPA za genocidu. "Proč Kyjevská rada doporučuje, aby byla ulice pojmenována po masovém vrahovi Poláků?"

V dalších návrzích se objevuje jméno Mikola Michnovski. Ten byl autorem šovinistických „10 přikázání“ definujících mj. Poláky jako „nepřátele Ukrajiny“, vyzývají k nenávisti k nepřátelům a k „vyhánění“ cizinců z Ukrajiny. V případě ulice Maršála Malinovského je mezi návrhy jméno jednoho ze zakladatelů Organizace ukrajinských nacionalistů Mykoly Kapustianského. Tomu ovšem konkuruje návrh na pojmenování „Hrdinů pluku Azov“.

Podobný „výkvět“ se objevuje i mezi návrhy na přejmenování dalších topografických míst v Kyjevě.

 

Foto: Válečný zločinec Petro Olijnyk

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.