Vakcínu proti covidu ilegálně dovezli na Ukrajinu a očkovali poslance

zelenskyj maska
7.1.2021 16:09
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přikázal bezpečnostním složkám, aby okamžitě prověřily zprávy o pašování vakcíny proti Covid-19 ze zahraničí, údajně z Izraele, a o tajné vakcinaci poslanců parlamentu.

„Uložil jsem Bezpečnostní službě a dalším státním bezpečnostním orgánům, aby okamžitě prověřily informace  o pašování vakcíny ze zahraničí a tajném očkování,“ napsal prezident na účtu společenské sítě Telegram.  Podle Zelenského pokud někdo skutečně přišel s nápadem  ilegálního dovozu vakcíny a jejího protiprávního prodeje, musí být reakce podle možnosti co nejsilnější.  Ukrajinský prezident dodal, že stát má „čistý“ plán vakcinace společnosti. V první řadě mají být  očkovány nejrizikovější skupiny a ti, kteří jsou v první linii boje s Covid-19.  Již předtím se na bezpečnostní orgány se žádostí o vyšetření stejných zpráv obrátil  ukrajinský premiér  Denys Šmygal.

Připomeňme, že Ukrajina má v rámci programu Evropské unie  COVAX dostat bezplatně 8 milionů dávek protikoronavirové vakcíny.  V těchto dnech se také skupina členských států unie, mezi nimi prostřednictvím ministra Tomáše Petříčka i Česko,  obrátila na Evropskou komisi, aby se unie podělila o vakcínu se státy tzv. Východního partnerství, tedy i Ukrajinou.

Je třeba uvést, že  zatímco část ukrajinských politiků připouští, že by země mohla využít ruské nabídky dodávek vakcíny Sputnik, jiní o ní hovoří jako o „pochybném“ produktu a prý si raději počkají na „kvalitu z Evropy“.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.