Berlín rozhodně odmítl Trumpovy sankce

nord stream
23.12.2019 08:35
Klidná předvánoční politická pohoda v Berlíně byla silně narušena rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa uvalit sankce proti dostavbě plynovodu „Nord Stream 2“, přímou cestou z Ruska do Německa. Cílem je zastavit výstavbu těsně před jejím ukončením opatřeními proti firmám, které se podílejí na její výstavbě. Obdobné opatření vyhlásil vůči plynovodu „Turk Stream“, který vede přímo z Ruska do Turecka přes Černé moře.

Trump toto opatření oznámil dramatickým způsobem na ceremonii na letecké základně Andrews u Washingtonu, kde současně podepsal největší vojenský rozpočet v dějinách USA. Německá spolková vláda ústy své mluvčí oznámila, že bere s politováním americké sankce na vědomí a odmítá je jako vměšování do svých vnitřních záležitostí. Vicekancléř Olaf Scholz přímo prohlásil, že jde o těžký zásah do suverenity nejen Německa, ale Evropy a rozhodně je odmítá. Severoamerický velvyslanec Richard Grenell tuto kritiku odmítl tvrzením, že sankce byly vyhlášeny v proevropském zájmu, údajně za ně poděkovala blíže nejmenovaná řada diplomatů. Jak je všeobecně známo, proti plynovodu se vyslovují baltské země a Polsko a vidí v nich nebezpečí pro svou bezpečnost. Ukrajina pak že by přišla o miliardové zisky za transportování ruského plynu přes své území, ale v předvečer vyhlášení sankcí podepsala pětiletou dohodu s Ruskem o jejím dalším prodloužení.

Naopak německé hospodářské kruhy to považují za ekonomicky výhodný projekt a obavy, že Evropa bude tak závislá na ruských dodávkách plynu za mýtus. Šéfem projekční společnosti patřící ruskému Gazpromu je přitom bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Je spolufinancován velkými německými, britskými, holandskými, francouzskými a rakouskými společnostmi a do dokončení 1200 kilometrové trasy chybí pouhá čtvrtina. Komise Evropské unie reagovala na krok Spojených států rezervovaně s tím, že ze zásady odmítá sankce namířené proti jednotlivým firmám. Podle švýcarské veřejnoprávní SRF sankce mají ekonomické pozadí, protože Spojené státy chtějí vyvážet stlačený plyn do Evropy, kterého mají nadbytek a tak se zbavit ruské konkurence a současně Rusko poškodit.

Sociálně demokratický ekonomický expert Bernd Westphal americké sankce považuje přímo za zátěž pro severoatlantické společenství, protože jde o vnitřní záležitost Evropanů. To v době, kdy na konci roku čelí Spojené státy historické krizi, kdy kultura nepoctivosti zavedená americkým prezidentem je hrozbou pro demokracii, zdůraznil známý severoamerický dopisovatel německých veřejnoprávních stanic Thilo Kößler.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.