Boj o očkování v Německu vrcholí

očkování německo
23.4.2019 07:05
V důsledku šíření spalniček na celém území Německa sílí diskuse o zavedení povinného očkování, které předtím platilo do sjednocení jen v jeho východní části. Prezident Spolkové lékařské komory Frank Ulrich Montgomery přitom prosazuje, že má být generální a nemá se omezovat jen na toto onemocnění.

Takový postup by byl problematický, protože současné preparáty nejsou zaměřeny jednostranně proti této nemoci, ale komplexně proti všem, které ohrožují člověka po celý život. Navíc zavedení zákonné povinnosti je nezbytné pro prosazení strategie, že děti které nejsou proočkovány nemohou navštěvovat zařízení pečující o děti nebo do škol. Je proto úkolem politiků vyřešit tento problém zákonem a neponechat ho volné úvaze rodičů.

Politici se přou především o jejím provedení, přičemž jedni to považuji za nepřiměřený zásah do základního práva na fyzickou integritu a tím omezení svobodného rozhodování. Naopak druzí za takto pojatý škodlivý mýtus ohrožující ve svých důsledcích lidský život a zdraví. Podle odborných kruhů Německo by potřebovalo téměř stoprocentní proočkovanost, protože nejde jen o spalničky, ale i na nemoci, které ve vyspělé zemi se již nevyskytují. Lidé chtějí na jedné straně používat všechny výhody moderního života a považují za normální i o víkendu s dětmi cestovat do teplejších exotických krajů. Neberou přitom vůbec na vědomí, že pokud nejsou univerzálně proočkovány vystavují je často nakažení nemocemi s celoživotními až smrtelnými důsledky.

Jedním z nejnebezpečnějších jsou právě spalničky, kdy jen od začátku letošního roku se podle světové zdravotnické organizace v sledovaných 170 zemí zvýšilo trojnásobně. V Německu se přitom tento fakt zpolitizoval, jak poukazují odborníci, místo toho aby se diskutovalo o používání lepších bezpečných vakcínách. Nyní první rozhodný krok učinila spolková země Braniborsko , kdy tamní zemský sněm s velkou většinou se usnesl, že všechny děti školkou povinné musí být očkovány. Návrh, které předložili křesťanští demokraté se připojili sociální demokraté, strana Levice i Alternativa pro Německo. Zelení však prosazují jako na celém spolkovém území, aby povinnost byla nahrazena přesvědčováním rodin dobrovolně nechat své děti očkovat.

Pro povinnost se nyní vyslovila i sociálně demokratická spolková ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová. Prohlásila, že to není vzhledem pro ní jednoduché rozhodnutí vzhledem k tomu, že značná část veřejnosti má nedůvěru k očkování a podléhají populistickému názoru, že může mít pro zdraví negativní důsledky. Státní tajemník pro zdraví Andreas Büttner ji plně podpořil. Prohlásil, že ochrana dětí, těhotných a lidí, kteří nebyli očkování mají přednost před těmi, kteří se odvolávají na právo ji odmítat. Proto vítá jakoukoliv iniciativu, která očkování podporuje.

Obdobný spor, i když na první pohled zcela jiného charakteru, se týká návrhu omezit v zájmu zdraví a života rychlost na dálnicích na 130 km v hodině. Spolková vláda však zatím hájí svobodu rozhodování jednotlivce jakou rychlost chce riskovat.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.