Eman Pluhař: Od populismu k oligokracii

22.8.2017 00:39
Německá matka všech sociálních demokracií churaví. Zdraví a voliče jí ubírá populistická, „neuvěřitelně dynamická“ strana Alternativa pro Německo, která má za sebou již dlouhou řadu volebních úspěchů v sedmi z šestnácti německých spolkových zemí: 25% v Sasku-Anhaltsku, 20% v Meklenbursku-Předním Pomořansku, v „západních“ zemích 15% v Bádensku-Wittembersku, 12,6% v Porýní-Falci, letos 6,2% v Sársku, 7,4% v Severním Porýní-Vestfálsku a 5,9% ve Šlesvicku-Holštýnsku. Ale obávanou změnu v německém politickém systému nepřinese. SPD nahradí v příští německé koaliční vládě buď Zelení nebo FDP ( těm připadne ministerstvo zahraničí) anebo FDP a Zelení společně, anebo zůstane SPD opět tam, kde byla.

Středoevropský a východoevropský populismus má jiné kořeny. Nereaguje na tradici a na „staré“ politické strany, ale na reformu ekonomiky, která nepřinesla očekávaný lidový kapitalismus, ale oligarchy. Levicová radikální reforma v Moskvě sice volební právo občanům přiznala, ale nenabídla druh tržní ekonomiky, který by se stal počátkem východoevropského sociálnědemokratického století, jakým se stalo dvacáté století pro západní Evropu (Ralf Dahrendorf).

Že sociálně tržní ekonomika je předpokladem hospodářského růstu, sovětské vynálezce kupónové privatizace nenapadlo ani ve snu. „Kupónová privatizace“ ovšem nebyla základem růstu a prosperity západní Evropy ve dvacátém století. Byla to sociální demokracie. A na konci „dvacátého století jsme se již všichni stali sociálními demokraty“ (opět R.Dahrendorf), což se teď zřejmě vztahuje i na stranu Angely Merkelové, která se chystá vyhrát volby. Mezitím se v Rusku „demokraticky“ prosadila opět stará autokracie a také západně od ruských hranic se „demokraticky“ prosazují tendence k „vládě nemnohých.“

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

eman-pluhar

Rusko je těžké téma. Snad by si ale mohla ruská politika dopřát ten luxus a zaplatit lidem komunální programy pro modernizaci venkova, zavedení kanalizace, čističky, stavbu silnic a běžných sítí. Když jste tam byl, mohla by být zajímavá  zpráva očitého svědka, jak  dnes vypadá ruská vesnice

antoninsebek

Dvě reakce:

1/co se týče Andělky Mrkalová, tak v podstatě souhlas. Vyhraje, byť ne tolik co dříve a do koalice si vezme někoho jiného - koho bude potřebovat. Jít s ní do koalice je v podstatě sebevražda. Andělíčkářka dokáže vysát svého koaličního partnera a pak jej v klidu odhodit.  

Slyšel jsem jedno hodnocení Německa, které je podle mne naprosto pravdivé: Je to země perfekcionistů. Ale když Němci udělali chybu, tak to byla chyba fatální. A s tou otevřenou náručí to je další faktor. 

2/Co se týče krátkého "hodnocení" Ruska. Protože tuto zemi myslím dost dobře znám zevnitř, tak rozumní Rusové (a těch je většina) vědí, že potřebují "dlouhodobou vládu", což se již delší dobu naštěstí děje. A ta vláda JE VOLENA DEMOKRATICKY. V největší zemi světa, která byla A JE NAPADÁNA ze všech stran, to ani jinak nejde. Tečka.