Frank-Walter Steinmeier slavil životní jubileum

Frank-Walter Steinmeier
7.1.2021 12:07
Ve víru současných událostí německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier dosáhl tento týden 65 let. Jak vtipně konstatovala stanice ARD u osobnosti, které dosáhnou nejvyššího úřadu ve státě, málokdo se pamatuje na jejich předchozí život v politice . Dnes jeden z nejoblíbenějších německých politiků, když v roce 2009 kandidoval neúspěšně za sociální demokracii na kancléře, získal nejhorší historický výsledek ve spolkových volbách. Nakonec však z vestfálského syna tesaře se vypracoval na hlavu Spolkové republiky Německo.

Steinmeier pochází z chudé rodiny. Jeho otec byl tesařem,  matkou byla tovární dělnice.  Po absolvování střední školy a  vojenské služby vystudoval  právo. Stal se stoupencem sociální demokracie  a v řadách strany zahájil profesionální politickou  kariéru v Dolním Sasku. Stal se blízkým důvěrníkem Gerharda Schrödera, se kterým se  významně  podílel na Hartzových reformách a Agendě 2010. 

Steinmeier s ním  předtím působil nejprve v Dolním Sasku, aby se  jako státní tajemník pod vedením Gerharda Schrödera s ním přestěhoval  ze státní kanceláře v Hannoveru do sídla spolkového kanceláře v Bonnu, kde od roku 2005 působil v prvním kabinetu Angely Merkelové. Steinmeier je vhodný pro jakýkoli politický úřad,  řekl tehdejší proslulý mluvčí vlády Uwe-Karsten Heye. Kamkoli ho umístíte, tak ho nelze přehlédnout.

Dne 22. listopadu 2005 se stal spolkovým ministrem zahraničních věcí  a dva roky poté spolkovým vicekancléřem.  V prosinci 2013 znovu obdržel tuto funkci ve třetí vládě Angely Merkelové, aby za čtyři roky poté byl zvolen dvanáctým spolkovým prezidentem. Historické bylo jeho setkání v říjnu 2019 se zástupci židovské komunity v Halle nad Sálou, kde došlo k atentátu na tamní synagogu. Zde proslul svým prohlášením, že je „naštvaný na nekonečnou hloupost, zbabělost a brutalitu útoků na židovské komunity v naší zemi“. 

O několik týdnů později byl Steinmeier první německou hlavou státu, která promluvila v Yad Vashem, izraelském památníku obětem šoa za které se jménem německého národa omluvil. Stejně tak s pokorou a přiznáním viny vystoupil před tím v Nizozemsku a Polsku.

Nyní v době pandemie -  sám ještě neočkován -  hovořil se svými spoluobčany  napadenými Covidem 19 a navštívil nově vybudované očkovací centrum v Berlíně. Pro  Franka-Waltera Steinmeiera to byla příležitost povzbudit Němce s prohlášením „Překonáme tuto krizi  a my nakonec uspějeme!“

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.