Je Venezuela skutečně hrozbou pro USA?

venezuela flag
11.4.2015 03:51
Miliony Venezuelanů odmítají vládní nařízení vydané 9. března Obamovou administrativou, které označuje Venezuelu jako „hrozbu národní bezpečnosti USA“ a uvaluje sankce na některé vysoké představitele Bolívarovské republiky.

V posledních dnech se náměstí a stanice metra v Caracasu stala hlavními místy, kde dobrovolníci u stánků seznamují občany s protestní peticí a žádají je o podpisy. Jedna z dobrovolnic prohlásila: „Jsme tady, protože opravdu chceme, aby prezident USA Barack Obama odvolal dekret, ve kterém uvádí, že Venezuela je hrozbou pro jeho zemi. Venezuela nikdy nenapadla žádný stát s výjimkou osvobozeneckých válek proti koloniální nadvládě… Jsme mírumilovný národ. Vždy budeme hájit mírovou politiku a tato petice je nástrojem míru“. María Ruiz de Alcalá, jedna z občanek hlavního města, která petici podepsala, uvedla: „USA jsou zvyklé provádět útočnou politiku, napadat státy a vyhlašovat války. My, Venezuelané, si chceme řešit vlastní problémy sami. Máme prezidenta, kterého jsme si zvolili a žádáme, aby byl respektován“.

Venezuelané se shromáždili na podporu své vlády a prezidenta Nicoláse Madura krátce poté, co bylo nařízení Obamou oficiálně vydáno a dosud již více než pět milionů lidí z celé země podepsalo petici resp. dopis požadující, aby prezident USA odvolal jeho ustanovení. „Země, která vymýtila negramotnost a provádí politiku za účelem odstranění chudoby vytvořené neoliberálními vládami v osmdesátých a devadesátých letech, nemůže být hrozbou“, prohlásil starosta Caracasu Jorge Rodriguez, a potvrdil, že během jednoho týdne se nasbíralo více než milion podpisů. Venezuelský prezident Maduro hodlá petici prezentovat na summitu Organizace amerických států (OAS), který se koná již tento víkend v Panamě. Na tomto mezistátním shromáždění s ní seznámí samotného Obamu, jenž se má summitu zúčastnit. Očekává se, že právě americko-venezuelský spor bude – kromě americko-kubánského sbližování – jedním z hlavních bodů programu setkání nejvyšších představitelů států amerického kontinentu.

Za Venezuelu se postavili nejen její občané, ale i mnohé zahraniční vlády a obyvatelé těchto zemí. Například v Montevideu se uskutečnil pochod na podporu Venezuely, jehož se zúčastnil i bývalý uruguayský prezident José Mújica, který proslul neobyčejně skromným životem a zapsal se do dějin jako „nejchudší hlava státu světa“. Caracas podpořily i kontinentální mezinárodní organizace – Unie jihoamerických národů (UNASUR), Bolívarovský svaz pro lid naší Ameriky (ALBA) a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC). Stanovisko CELAC mj. uvádí, že Obamův dekret „odporuje mezinárodnímu právu“ a vyzývá k dialogu „na bázi respektu k suverenitě a nevměšování do vnitřních záležitostí jiných států“. „Odmítáme unilaterální sankce a domníváme se, že sankce uvalené jednou zemí na jinou zemi ničeho nedosáhnou“, prohlásil kolumbijský ministr zahraničí María Ángel Holguín. Mexiko a Brazílie zdůraznily nutnost vytvoření podmínek k rovnoprávnému dialogu mezi Washingtonem a Caracasem. Ekvádorský prezident Rafael Correa dokonce pohrozil bojkotem summitu OAS v reakci na americké vměšování se do vnitřních záležitostí latinskoamerických států. Za Venezuelu se postavilo i Hnutí nezúčastněných zemí a uskupení G77 sdružující v současnosti 130 rozvojových států Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Podporu získala Bolívarovská republika i na evropském kontinentě – asi 120 britských politiků ze šesti různých politických stran podepsalo deklaraci podporující stanovisko UNASUR a odsuzující americké sankce uvalené na Venezuelu.

Zdroj: http://venezuelanalysis.com/

Fotogalerie z pochodu v Montevideu: http://venezuelanalysis.com/news/11287

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.