Komunistka převzala vedení ve Štýrském Hradci

elke kahr
18.11.2021 10:43
Nově zvolená městská rada druhého největšího rakouského města Štýrského Hradce - Grazu se sešla ve středu na svém prvním zasedání v čele s Elke Kahrovou. Komunistkou, která poprvé byla zvolena starostkou hlavního zemského města Štýrska.

Již předtím představili koaliční spojenci komunisté KPÖ, Zelení a sociální demokraté SPÖ svůj program s názvem „Společně pro nový Graz, sociální, šetrný ke klimatu a demokratický, rudo-zeleno-červený“. „Všichni jsme pro Graz“ - prohlásila v zahajovacím projevu Kahrová, a k demokracii patří také změny, ale vítězové by měli mít vždy na paměti, že jejich práce bude na konci funkčního období voliči přezkoumána. Bývalému starostovi sociálnímu demokratovi Alfredu Stinglovi a zaměstnancům magistrátu poděkovala za jejich práci.

O své osobě prohlásila: „Kdo by to byl řekl, že se starostkou stane dcera zámečníka, komunisty. Zejména v dobách covidu musí politika vzít se sebou každého a nikoho nevylučovat. Všichni v Grazu musíme táhnou za jeden provaz „Vzniklo mnoho otázek o klimatu, inflaci, udržování míru, lidé se snaží hledat odpovědi pohledem zdola, nikoli shora. „Graz je město vědy, kultury, hospodářství a obchodu. To jsou silné stránky, které chceme rozvíjet a chránit. Chceme ale také zastavit výstavbu řízenou jen ziskem, revidovat zonaci, hledat rozhovor se všemi a naše město musí být vždy dobrým domovem pro všechny a na to vynaložím veškerou svou energii." 

Neopomněla ani na emeritního lidoveckého starostu Nagla, který dvě desetiletí se podílel na řízení města a poděkovala za jeho dlouholetou, jak charakterizovala, „ zapálenou práci“. Klubový šéf opozičních Svobodných FPÖ Alexis Pascuttini popsal však situaci jako „nepříliš příjemnou“. Kahrová je sice usměvavá a přátelská, ale když se podíváme pod povrch, v KPÖ vyjdou najevo hrozné komunistické věc jako: "Stalin, Tito a další…,“ řekl Pascuttini.

Vládní program prý nestojí za těch 17 stran, na kterých je napsán, je tam mnoho klíčových slov a prázdných frází a postrádá slibovaný okruh nadzemní dráhy. Jsme připraveni spolupracovat, ale na levicových nesmyslech se nebudeme podílet. „Nebudeme dávat žádné politické bianco šeky," prohlásil šéf opozičních liberálů NEOS Philip Pointner, ale distancuji se od předchozího řečníka a narážel tím na zprávy o finančních nesrovnalostech v FPÖ.

Jsem vášnivým Evropanem a chceme mimo jiné přispět transparentnímu, podnikatelskému Štýrskému Hradci jako jediná opravdová opoziční síla. Radní za zelené Manuela Wutteová hovořila o historickém okamžiku, kdy nikdy předtím nebyly dvě ženy jako rudá starostka a zelená zástupkyně, v čele města. Ujišťovala, že rudo-zeleno-červená koalice neopouští střední cestu a chce do zastupitelstva zapojit všechny a je otevřená návrhům opozice. Předseda klubu SPÖ Michael Ehmann, prohlásil, že jeho strana si Kahrovou vybrala za její přístup a dovednosti při řešení problémů, kvůli její osobnosti, kvůli překrývání obou programů.

Zemský štýrský hejtman lidovec Hermann Schützenhöfer starostce Grazu, kterou inauguroval řekl, že jí přeje dobrou ruku pro město Graz, která má zajímavou a docela překvapivou koalici. Nedostala se do zastupitelstva přes puče, udělaly to svobodné volby a to je demokracie.“

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.