Kurz žádá svolání evropského summitu o vakcínách

kurz 19
13.3.2021 12:50
Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz zaslal společný dopis s premiéry z Česka, Slovinska, Bulharska a Lotyška s výzvou na svolání mimořádného evropského summitu na téma přidělování vakcín proti Covid-19. Šéf Evropské komise Charles Michel by měl podle pisatelů co nejrychleji svolat jednání všech zemí EU, na němž by se měli dohodnout na cílech při očkování ve druhém čtvrtletí.

Dopis navazuje na Kurzovu páteční překvapivě svolanou tiskovou konferenci, kde ostře kritizoval nerovnoměrné rozdělení vakcín v rámci EU. Označil Brusel za bazar, na kterém si jednotlivé země EU - i provizemi - zajišťují, kdo získá více vakcín, které tak nejsou rozdělovány spravedlivě. Evropská komise to zřejmě dobře vidí a připouští porušení ducha evropské solidarity. Konkrétní dodávky stanovuje „řídící výbor“, ve kterém jsou zastoupeny všechny státy EU, ale prý v důsledku výpadků ve výrobě dochází k množstevní nerovnosti mezi společnostmi a neexistuje žádný mechanizmus na vyrovnání dodávek mezi jednotlivými zeměmi. Kurz ostře kritizuje tento způsob distribuční politiky v EU, protože dávky očkování proti koronaviru nebyly rozděleny do členských zemí podle populačního klíče, jak bylo původně dohodnuto, a existují náznaky toho, že mezi jednotlivými členskými zeměmi a farmaceutickým průmyslem existovaly tajné dohody. Zatímco Rakousko je někde uprostřed, pokud jde o rozdělení dávek, tak některé státy jsou vážně znevýhodněny. Kurz například uvedl, že Malta do konce června dostane z hlediska počtu obyvatel třikrát více dávek než Bulharsko.

Současně včera bylo podle Evropské agentury pro léčivé přípravky EMA oznámeno, že může vakcína proti koronaviru od výrobce AstraZeneca způsobit závažné alergické reakce. Anafylaxe a reakce přecitlivělosti by měly být proto zahrnuty do seznamu možných vedlejších účinků vakcíny, uvedla agentura s odvoláním na 41 možných případů u pěti milionů očkovaných ve Velké Británii. Po pečlivé analýze údajů považuje komise pro hodnocení rizika vakcíny alespoň v některých z těchto případů souvislost mezi alergickou reakcí a očkováním. EMA zároveň poukázala na to, že závažné alergické reakce jsou známým vzácným vedlejším účinkem i při očkování proti jiným nemocem. Příbalový leták AstraZeneca již doporučuje, aby pacienti po očkování zůstali alespoň 15 minut pod dohledem, aby mohli reagovat na možné negativní alergické reakce.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.