Německé sdělovací prostředky k setkání Biden – Putin

17.6.2021 08:15
Americký prezident Joe Biden a ruský Vladimír Putin uzavřeli své setkání v Ženevě pozitivně, konstatuje Deutschlandfunk. Biden poté řekl, že přímý dialog je důležitý a obě země potřebovaly stabilní a předvídatelný vztah, konstatovala tato veřejnoprávní německá stanice. Putinovi řekl, že nemá žádný program proti Rusku a že mu jde o obranu demokratických hodnot a ochranu amerického lidu. Komentátor této hlavní spolkové stanice konstatoval, že Putin uvedl, že na schůzce nedošlo k žádnému nepřátelství a obě strany ukázaly, že mají zájem na vzájemném porozumění, a to i přes rozdílné názory na řadu otázek. Deutschlandfunk vyzdvihl, že ruský prezident hovořil o intenzivním a konstruktivním dialogu, což šéf Bílého domu Biden také potvrdil, že tón jednání byl dobrý a pozitivní, i když se ne ve všech projednávaných otázkách vždy shodli, poukázala stanice.

Rakouská veřejnoprávní ORF uvedla, že obě země se dohodly na vedení dvoustranného dialogu o strategické stabilitě. Vojenští experti a diplomaté obou zemí mají pracovat na mechanismu, který by mohl vést ke kontrole nových a sofistikovaných zbraní. Rovněž oznámili, že jejich velvyslanci se vrátí na svá místa v Moskvě a Washingtonu. Diplomaté byli staženi na jaře kvůli rostoucímu napětí mezi zeměmi. Putin, který na tiskové konferenci po schůzce zhodnotil summit pozitivně, pochválil Bidena jako velmi zkušeného člověka, americká hlava státu opětovala na separátní tiskové konferenci, že schůzka byla přímá, konstatovala ORF.

Švýcarská hlavní stanice veřejné služby SRF vyzdvihla, že Putin označil rozhovory za "konstruktivní" a "intenzivní" a uvedl, že bylo projednáno poměrně mnoho otázek, včetně "jaderné stability" a regionálních otázek. Oba lídři se během několikahodinového setkání dohodli na zahájení konzultací o kybernetické bezpečnosti a na schůzce nepanovala žádná nevraživost a obě strany ukázaly, že si chtějí porozumět a ujistil, že USA se nemusí obávat ruské militarizace arktické oblasti. Tyto obavy americké vlády nejsou "vůbec ničím podložené", prohlásil kremelský šéf a prohlásil že jsou s Bidenem přesvědčeni , že by měli spolupracovat. Podle Putina to pak platí i pro případnou výměnu vězňů, poté co Biden vznesl tuto otázku v souvislosti s americkými občany v ruských věznicích. Ruské ministerstvo zahraničí a americký státní department budou v tomto směru pracovat a jistě se najdou určité kompromisy. Jmenovitě se v této souvislosti spekuluje, že by se prezidenti mohli dohodnout na výměně Američanů Paula Whelana a Trevora Reeda za ruské občany Viktora Buta a Konstantina Jarošenka, kteří byli odsouzeni v USA, zdůraznila nejrozšířenější švýcarská televizní a rozhlasová stanice.

Dnešní německý tisk zdůrazňuje, že Moskva a Washington před prvním setkáním Bidena a Putina na vrcholné schůzce naskládaly karty tak vysoko, že při zpětném pohledu by konsternace nebyla příliš velká, kdyby z toho nic nebylo. Jen návrat velvyslanců a rozhovory o kontrole zbrojení jsou začátkem, který dává naději na rozumnější vzájemné jednání.

NÜRNBERGER NACHRICHTEN poznamenává, že pro Putina byl summit úspěšný v tom, že mu umožnil udržet iluzi, že on a jeho země jsou stále velkým protivníkem liberálního Západu. Nepříjemnou pravdou pro Moskvu je, že Rusko se s Amerikou již dlouho nesetkává. U stolu neviditelně seděla třetí strana, čínský prezident Si Ťin-pching," poznamenává WIESBADENER KURIER. Číňané budují největší námořní flotilu na světě a provádějí agresivní obchodní a expanzivní politiku. USA si proto nemohou dovolit stálé potížisty, jako je Putin a v opačném případě jim hrozí vyvažování, které by přemohlo i světovou velmoc. STUTTGARTER ZEITUNG k tomu dodává, že když proti sobě seděli Reagan a Gorbačov, byla Čína zaostalou rozvojovou zemí. Nyní Washington považuje za větší hrozbu velmoc z Dálného východu a právě v tom spočívá nebezpečí. FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG poukazuje ve svém komentáři na politiku Trumpa, který rozdělil a oslabil ostatní země. Cesta, kterou se jeho nástupce vydává vůči Bruselu, je tou rozumnější. Zní to pateticky, ale Biden má pravdu, když říká, že Evropa je přirozeným partnerem Spojených států. EU už nemá důvod předstírat poznamenává KÖLNER STADT-ANZEIGER, že vymyslela ochranu klimatu, multilateralismus nebo spravedlivý obchod. Evropané nyní musí dokázat, že to s daňovou spravedlností, ochranou klimatu a ochranou základních demokratických hodnot myslí vážně, uzavírá svou úvahu německý deník.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.