Německo před očkovací povinností?

covid vakcina
12.1.2021 11:04
Povinné očkování pro personál o osoby pečující o napadené virem Covid-19 navrhuje bavorský předseda vlády za CSU Markus Söder. Svůj návrh zdůvodnil, že bohužel příliš mnoho tohoto personálu odmítlo očkování, Proto německá Etická rada by měla navrhnout, zda by bylo možné si představit povinné očkování zejména v domovech s pečovatelskou službou, kde jde doslova „o život a smrt“. Söder rovněž v této souvislosti žádá o velkou vládní kampaň podporující připravenost širokých vrstev obyvatelstva na očkování.

Doposud je v Německu očkování proti koronaviru dobrovolné a možný požadavek očkování určitých skupin ze zákona nejprve musí vyřešit Etická rada. Bavorský předseda vlády Markus Söder s poukazuje, že mezi ošetřovatelským personálem v domovech důchodců a tzv. pečovatelských domech převažuje příliš vysoký negativní názor odmítnutí očkování. Německá rada pro etiku by proto měla navrhnout, zda a pro které skupiny je možné povinné očkování zavést jako „občanskou povinnost“ uvedl Söder pro pretižní mnichovský list „Süddeutsche Zeitung“.

„Očkování by mělo být považováno za občanskou povinnost,“ řekl Söder. Mohla by dopomoci tomu i státní kampaň na podporu očkování, na které se podíleli osobnosti z umění, sportu a politiky.

Bavorský premiér se vyslovil i k problematice dosavadního nedostatku vakcíny a vyzval také k vytvoření „národní farmaceutické aliance“, která by urychlila její výrobu. V případě potřeby musí však stát společnostem vyplatit náhradu za zvýšené náklady, které budou přínosem pro celou Evropu. Do tohoto rámce zapadá, že koncem února je naplánováno zahájení výroby v novém závodu Biontech v Marburgu a farmaceutická aliance by mohla vytvořit další obdobná výrobní zařízení.

Přední člen etické rady vědec Wolfgang Henn, se sice vyslovil proti obecnému požadavku povinného očkování, ale pokud souvisí s prací, je podle jeho názoru myslitelný. To by mohlo ovlivnit například oblast pečovatelství a jiných pro zdraví důležitých zařízeních. Majitel fitness studia může mít například dobré důvody, aby zákazníkům umožnil vstup pouze s dokladem o očkování. Hennova kolegyně z Etické rady, teoložka Petra Bahrová se vyslovila pro znovuotevření těchto zřízení pro lidí očkované proti Covid-19. Musí být však jasné, že lidé po očkování již nejsou nakažliví. Například v domovech s pečovatelskou službou, kde lidé nejvíce trpěli přísnými omezeními, by mohla být větší svoboda, kdyby byli všichni lidé, včetně ošetřovatelského personálu, očkováni. Může to být v určitém okamžiku také spása pro kulturní instituce,“ řekl teoložka.

Politika se doposud vyhýbala „povinnému očkování zadními dveřmi“ prostřednictvím výhod, na koncert nebo do restaurace, ve fitness studiu nebo při cestování letadlem. Návrh karanténního nařízení, který spolkový kabinet dosud nepřijal, stanoví, že očkovaní a rekonvalescenti Covid-19 již nepodléhají povinnosti testovat ani po návratu z rizikových oblastí. Mluvčí spolkového ministra zdravotnictví zdůraznil, že je stále předmětem interních vládních konzultací. Mluvčí spolkového ministra vnitra však zopakoval svůj postoj, podle kterého by neměly existovat žádné „výsady“ pro očkované osoby, a tedy ani „povinnost očkování zadními vrátky“.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.